Tak wynika z opublikowanego wczoraj przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ustawy o VAT, który zostanie skierowany pod obrady Komitetu Rady Ministrów - [b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/433883]zobacz projekt[/link][/b].

[b]Najwięcej zmian dotyczy zwolnień.[/b] Resort chce wykreślić z ustawy załącznik nr 4. Wskazane są w nim usługi zwolnione od VAT. Nie oznacza to, że zostaną one opodatkowane. Po wejściu w życie projektu będą wymienione w art. 43 ustawy o VAT.

Pewne zmiany są jednak nieuniknione. To dlatego, że dziś zwolnienia wskazane są poprzez użycie symbolów z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. [b]Nowelizacja odeszłaby od tego sposobu określania zwolnień i wprowadza ich opisy[/b].

Zwolnione od podatku zostałyby m.in. usługi ubezpieczeniowe i usługi reasekuracyjne (także pośrednictwo w ich świadczeniu) z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia lub umów gwarancji ubezpieczeniowych.

Zwolnieniu podlegałyby także usługi udzielania kredytów i pośrednictwo kredytowe oraz zarządzania nimi przez kredytodawcę, pośrednictwo i wszelkie działania w zakresie gwarancji kredytowych lub innych form zabezpieczenia kredytu oraz zarządzania tymi gwarancjami.

W art. 43 wymienione zostałyby także usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, szkolnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Zwolnione od VAT byłyby również usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania. Z załącznika nr 4 do treści art. 43 przeniesione będą też inne zwolnienia, np. usługi opieki medycznej czy najem nieruchomości na cele mieszkaniowe.

Projekt nic nie mówi o nieodpłatnym przekazaniu rzeczy na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Dziś zgodnie z orzecznictwem czynność ta nie podlega opodatkowaniu, ponieważ Polska nieprawidłowo wdrożyła dyrektywę w sprawie VAT - czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/6,422374_Nie_ma_VAT_od_firmowych_prezentow.html]„Prezenty reklamują firmę, nie trzeba więc płacić daniny”[/link].

Resort finansów nie zdecydował się jednak na zmianę tych regulacji.

[b] Przedsiębiorcy na razie nie muszą się też obawiać ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów lub paliwa służącego do ich napędzania. Tu również nie przewiduje się nowych rozwiązań.[/b]

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r.