Gdy zdecydują się na jakąś zmianę, powinni o tym poinformować urząd skarbowy, składając stosowne oświadczenia, wnioski i zawiadomienia. Można to zrobić osobiście w urzędzie lub wysłać oświadczenie pocztą, wówczas decyduje data stempla pocztowego (a nie data wpływu pisma do urzędu). W obu wypadkach warto zachować potwierdzenie złożenia/nadania tego dokumentu.

Ważne jest, by nie przekroczyć terminów wyznaczonych w przepisach podatkowych. Ten, kto się spóźni – nawet o jeden dzień – nieodwracalnie pozbawia się możliwości wyboru.

Pierwszą z ważnych dat jest [b]20 stycznia.[/b] Najpóźniej tego dnia przedsiębiorcy powinni poinformować o zmianie formy opodatkowania (np. przejściu z ryczałtu ewidencjonowanego na podatek rozliczany według skali podatkowej czy z podatku według skali na liniowy).

Kolejna data to [b]20 lutego.[/b] W 2010 r. dzień ten przypada w sobotę, więc czas na podjęcie decyzji wydłuża się [b]do poniedziałku 22 lutego.[/b]

Najpóźniej w tym terminie trzeba powiadomić urząd, gdy zamierzamy zmienić formę i częstotliwość wpłacania podatku (zaliczek na podatek), tzn. gdy wybieramy zaliczki uproszczone bądź z nich rezygnujemy, gdy chcemy dokonywać wpłat co kwartał bądź rezygnujemy z kwartalnego na rzecz miesięcznego rozliczenia.

Nadal oczywiście obowiązuje zasada, że jeśli nic w stosunku do ubiegłego roku nie chcemy zmieniać – tzn. gdy pozostajemy przy dotychczasowej formie opodatkowania i sposobie rozliczenia, nie musimy opowiadać się fiskusowi. Nie musimy też w zasadzie składać żadnych oświadczeń, gdy zmiana spowodowana jest tym, że z mocy przepisów ustawy tracimy prawo do dotychczasowego sposobu opodatkowania (nie spełniamy wymaganych prawem warunków).

Wskazane wyżej daty są też ważne dla osób, które osiągają zyski z najmu czy dzierżawy, niezaliczane do działalności gospodarczej. Wynajmujący mogą zdecydować, czy chcą przejść w 2010 r. z rozliczenia według skali podatkowej na ryczałt ewidencjonowany bądź odwrotnie, czy będą płacić ryczałt co kwartał, czy co miesiąc.

Dodatkowo małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej mogą podjąć decyzję o rozliczaniu podatku od najmu wspólnej rzeczy tylko przez jednego z nich. O tym wyborze trzeba wyjątkowo powiadamiać co roku (nie obowiązuje domniemanie, że w kolejnych latach małżonkowie też chcą tak rozliczać przychody z najmu).

Inne terminy obowiązują osoby rozpoczynające działalność gospodarczą lub świadczenie usług najmu w trakcie roku a także podatników [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]CIT[/link], których rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym.

Decyzji o formie rozliczenia z fiskusem nie warto podejmować pochopnie. Wybrana forma opodatkowania będzie bowiem wiążąca przez cały 2010 rok. Aby wybór był trafny, trzeba dobrze przeanalizować spodziewane przychody i koszty, zastanowić się, na czym zależy nam przede wszystkim: na jak najniższym podatku czy może jak najprostszej formie jego rozliczenia.

Warto też przeprowadzić symulację liczbową, by na konkretnych wyliczeniach przekonać się, co bardziej się opłaca.

[ramka][b]Źle wybrałeś, niekiedy możesz jeszcze się wycofać[/b]

Jeśli złożysz oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na dany rok, a po przemyśleniu stwierdzisz, że wybór był jednak nietrafny, masz możliwość jeszcze się z tego wycofać.

Pod warunkiem że z zawiadomieniem urzędu nie czekałeś do ostatniej chwili.

Taką sytuację rozpatrywała [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy (interpretacja z 7 kwietnia 2009 r., ITPB1/415-64/09/WM).[/b]

Podatnik 25 listopada 2008 r. złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie, że w 2009 r. rezygnuje z opodatkowania na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) i będzie opłacać podatek według stawki liniowej.

16 stycznia 2009 r. zawiadomił organ podatkowy, że wycofuje oświadczenie z 25 listopada 2008 r. i że w 2009 r. będzie opłacać [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]PIT[/link] na zasadach ogólnych. Ponieważ zdążył się wycofać z pierwszego wyboru jeszcze przed 20 stycznia, organ podatkowy uznał, że zmiana oświadczenia woli była skuteczna.[/ramka]

[b]Zobacz więcej w poradniku:[/b]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/410170.html]Gdy masz kilka firm, wybór jest trudniejszy[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/410173.html]Podatek liniowy nie musi być bardziej opłacalny [/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/410186.html]Rozlicz się według skali i skorzystaj z wszystkich ulg[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/410196.html]Karta przy drobnej działalności [/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/410200.html]Ryczałt dla tych, którzy nie lubią formalności[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/410224.html]Jaki podatek od zysków z najmu[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/410232.html]Podatek możemy płacić co miesiąc albo cztery razy do roku[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/410228.html]Zaliczki w stałej kwocie to mniej biurokracji[/link]