Dotyczy to także towarów przeznaczonych na cele oświatowo-wychowawcze oraz towarów o charakterze kulturalnym przeznaczonych na te cele, przywożonych dla osób prawnych, Kościołów i innych związków wyznaniowych.
Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A7CDBE295B560884A825CBB5F9A0A63D?id=172986]Prawo celne[/link] oraz niektórych innych ustaw. Jego przygotowanie było konieczne, by dostosować krajowe przepisy do nowego rozporządzenia Rady (WE) ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, które już wkrótce ma zastąpić rozporządzenie Rady (EWG) nr 918/83. Będzie to akt wykonawczy o nowym numerze, wprowadzający nową numerację artykułów, ale bez zmian w treści dotychczasowych przepisów. Niemniej jednak jego wejście w życie (a stanie się to 20. dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE) wymaga zmiany m.in. prawa celnego, które wprost odsyła do konkretnych artykułów rozporządzenia Rady (EWG) z 28 marca 1983 r.
Zmiany wymagają również ustawy regulujące stosunek państwa do poszczególnych Kościołów i związków wyznaniowych oraz ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących zwolnień celnych przywozowych, bo podstawą ich stosowania jest rozporządzenie nr 918/83/EWG, które wkrótce zostanie uchylone.
[b]Co ważne, do czasu wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych będą obowiązywały obecne rozporządzenia, nie dłużej jednak niż przez sześć miesięcy[/b] od dnia wejścia w życie ustawy.