Zeznanie podatkowe za 2007 r. trzeba złożyć na formularzu w wersji 21, określonej w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184365]rozporządzeniu ministra finansów z 18 grudnia 2006 r., (DzU nr 243, poz. 1761)[/link].
W porównaniu z wersją 20 formularza (obowiązującą w ubiegłym roku) zmienił się układ zeznania. Wprowadzono m.in. podział na grupy przychodów oraz odpowiadających im kosztów uzyskania. W nowej wersji formularza znalazło się miejsce na wykazanie miesięcznych (lub kwartalnych) zaliczek na podatek, które trzeba było wpłacać w ciągu minionego roku do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu (lub kwartale), za który je obliczano. Spowodowane to było likwidacją deklaracji na zaliczki.
Kolejna nowość w układzie deklaracji to zmiana liczby pól w załącznikach. Mianowicie w wersji 21 formularza usunięto pole, w którym podatnicy oznaczali załączenie do zeznania sprawozdania finansowego wraz z dodatkowymi dokumentami. Przy czym brak tej informacji w formularzu zeznania nie oznacza, że podatnicy zostali zwolnieni z obowiązku przekazania do właściwych urzędów skarbowych sprawozdania finansowego wraz z odpowiednią dokumentacją (art. 27 ust. 2 ustawy o CIT określający ten obowiązek nie został zmieniony). Dodatkowo, w nowym formularzu, podatnicy mający REGON są zobowiązani do jego podania w poz. 9.
Pierwsza strona formularza obejmuje ogólne dane dotyczące zeznania, m.in. rok podatkowy, za który się rozliczamy, urząd skarbowy, do którego je składamy, oraz cel (czy jest to zeznanie, czy korekta). Jednocześnie w deklaracji trzeba podać niezbędne dane pozwalające na identyfikację podatnika, tj. NIP, REGON, jak również pełną nazwę oraz dokładny adres siedziby.
Dodatkowo, w tej części formularza, w poz. 20 określamy, czy korzystamy ze zwolnienia w podatku dochodowym na podstawie art. 25 ust. 11 – 16 ustawy o CIT. Dotyczy ono tzw. małych podatników (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) w początkowym okresie ich działalności.
Ponadto, w poz. 21 podatnik musi określić, czy w minionym roku zobowiązany był sporządzać dokumentację transakcji z podmiotami powiązanymi lub z niepowiązanymi mającymi siedzibę w tzw. raju podatkowym. Szczegóły dotyczące takich sytuacji ujęte są w art. 9a ustawy o CIT. Jednocześnie lista państw oraz terytoriów uznawanych za tzw. raje podatkowe została określona w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/numer.spr?id=7651]rozporządzeniu ministra finansów z 16 maja 2005 r. (DzU nr 94, poz. 791)[/link]. Jednak wskazanie obowiązku posiadania tej dokumentacji nie oznacza, że trzeba ją dołączyć do zeznania.
Zanim przystąpimy do sporządzania rocznego zeznania, warto upewnić się, czy w ogóle powinniśmy je składać. W tym celu musimy przeanalizować art. 27 ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten wymienia podmioty, które są wyłączone z tego obowiązku, są to:
- podatnicy zwolnieni podmiotowo z obowiązku podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o CIT, m.in. jednostki budżetowe, fundusze celowe (działające na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych), przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami na podstawie porozumień lub umów (chyba że te umowy stanowią inaczej), jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego;
- podatnicy zwolnieni z obowiązku podatkowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a), tj. kościelne osoby prawne w zakresie dochodów z niegospodarczej działalności statutowej;
- Polski Związek Działkowców z tytułu prowadzenia działalności statutowej na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 8 ustawy.
Warto jednak pamiętać, że zobowiązani do składania rocznego zeznania są także podatnicy niemający na terytorium Polski siedziby lub zarządu. W tym wypadku w zeznaniu rocznym powinni wykazać jedynie dochody, jakie osiągają na terytorium Polski. Tej zasady nie stosuje się do zagranicznych osób prawnych, które uzyskują tu dochody z tytułów wymienionych w art. 21 i 22 ustawy o CIT, a podatek pobierany jest przez płatników (zgodnie z art. 26 ust. 1).
[ramka][b]Gdzie przesyłać i w jaki sposób[/b]
W którym urzędzie trzeba złożyć zeznanie? Mówi o tym [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178907]rozporządzenie ministra finansów w sprawie właściwości organów podatkowych z 22 sierpnia 2005 r. (DzU nr 165, poz. 1371 ze zm.)[/link]. Wynika z niego, że będzie to organ właściwy według adresu siedziby podanej w odpowiednim rejestrze lub wynikającej ze statutu albo umowy spółki. Jeśli podatnik zmieniał siedzibę w ciągu roku, składa zeznanie w urzędzie skarbowym właściwym dla jego siedziby w ostatnim dniu roku podatkowego. Dla podatników niebędących rezydentami właściwe są urzędy skarbowe określone w § 6 rozporządzenia.
Oprócz tradycyjnych form, tj. osobistego złożenia formularza w urzędzie lub wysłania pocztą, od 1 stycznia 2008 r. wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą przesłać go drogą elektroniczną. Jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, to posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego oraz zgłoszenie do urzędu skarbowego zamiaru składania deklaracji w tej formie.
Przesyłanie formularza CIT-8 drogą elektroniczną odbywa się za pośrednictwem portalu [link=http://www.e-deklaracja.gov.pl]www.e-deklaracja.gov.pl[/link]. Tam też podatnicy mogą znaleźć szczegółowe informacje dotyczące składania w formie elektronicznej rocznego zeznania i innych deklaracji. [/ramka]
[i]Marcin Madej jest starszym konsultantem, a Marcin Sidelnik menedżerem w PricewaterhouseCoopers[/i]