[b]Między 28 a 31 grudnia 2007 r. sprzedaliśmy towary. Transakcje potwierdziliśmy, wystawiając faktury. Z uwagi jednak na inwentaryzację w magazynach towary wydaliśmy klientom dopiero 2 i 3 stycznia 2008 r. W którym roku podatkowym powinniśmy rozpoznać przychód, a w którym koszt jego uzyskania (koszt sprzedanych towarów)?[/b]
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 12 ust. 3a ustawy o CIT za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, lecz nie później niż dzień wystawienia faktury. Zatem przychód podatkowy powinien zostać rozpoznany w dniu wydania rzeczy, jeśli przypada on wcześniej niż dzień wystawienia faktury. W przeciwnym razie dniem rozpoznania przychodu dla celów podatkowych powinien być dzień wystawienia faktury.
Mając to na uwadze, przychody ze sprzedaży towarów powinny być zakwalifikowane do 2007 r. Podobnie z kosztami sprzedanych towarów. Ponieważ należy traktować je jako bezpośrednio związane z osiągniętym ze sprzedaży przychodem, spółka powinna rozpoznać je w 2007 r.
[b]W 2007 r. zaoferowaliśmy naszym pracownikom bezpłatny pakiet podstawowych usług medycznych w prywatnej klinice. Czy koszty tych usług można zaliczyć do kosztów podatkowych w 2007 r.?[/b]
[b]Tak.[/b] Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.) koszty związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz swoich pracowników, z wyjątkiem wydatków, do których ponoszenia obligowały pracodawcę przepisy kodeksu pracy i innych ustaw, nie mogły być zaliczone do kosztów podatkowych. Przepis ten został jednak uchylony od 1 stycznia 2007 r. Od tego dnia podatnicy mogą, co do zasady, zaliczać wydatki związane z finansowaniem opieki medycznej dla swoich pracowników w koszty uzyskania przychodów. Wydatki poniesione przez firmę można zatem uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego za 2007 r.
[b]Mamy pięć hal. Wynajmujemy je jako magazyny. Część umów najmu określona jest w okresach miesięcznych odpowiadających miesiącom kalendarzowym. Jednak w dwóch przypadkach czynsz za najem określony jest od 16 danego miesiąca do 15 następnego. W którym roku podatkowym rozliczyć przychody z wynajmu, dla których okres najmu kończy się 15 stycznia? Czy koszty związane z ochroną obiektów oraz sprzątaniem posesji wokół magazynów powinniśmy rozpoznać jako bezpośrednio związane z przychodami z najmu?[/b]
Przychody z wynajmu pomieszczeń, zgodnie z art. 12 ust. 3a – 3e ustawy o CIT, należy rozliczać w przyjętych okresach rozliczeniowych. W przypadku spółki są to okresy miesięczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 3c za datę powstania takiego przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Ustawodawca abstrahuje tutaj od długości okresu rozliczeniowego (jedynie określa jego maksimum) oraz od dat jego zakończenia, wskazując jednak na konkretny moment rozpoznania przychodu (ostatni dzień okresu rozliczeniowego).
Biorąc to pod uwagę, należy przyjąć, że przychody z realizacji umów wynajmu określających jako ostatni dzień okresu rozliczeniowego 15 stycznia 2008 r. powinny być rozpoznane dla celów podatkowych w 2008 r.
Ponieważ wydatki ponoszone przez firmę na ochronę posesji oraz na zapewnienie porządku wokół magazynów wpływają na przychody w sposób niedający się konkretnie do nich przypisać (wiele wynajmowanych obiektów i wielu najemców, rozliczających się w niejednorodnych okresach rozliczeniowych), istnieją argumenty, by zakwalifikować je jako koszty uzyskania przychodu inne niż bezpośrednio związane z przychodem. W rezultacie firma powinna je odnosić w koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia, a więc w dacie zarachowania w księgach rachunkowych na podstawie faktury dokumentującej zakup usług ochrony i usług porządkowych.
[b]W listopadzie 2007 r. wzięliśmy kredyt inwestycyjny na budowę nowej siedziby spółki. Budowę rozpoczęliśmy w grudniu (przewidywany termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2008 r.). Pierwsza rata odsetek od kredytu została zapłacona w grudniu 2007 r. Czy odsetki od kredytu możemy zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów na zasadzie kasowej, tj. w miesiącu zapłaty?[/b]
[b]Nie.[/b] Aby określić, jak traktować odsetki związane z kredytem, trzeba przede wszystkim ustalić rodzaj wydatków ponoszonych przez spółkę. Ponieważ inwestycja obejmuje budowę nowej siedziby spółki, tj. środka trwałego, wszelkie nakłady ponoszone na jego budowę (w tym odsetki) powinny być traktowane zgodnie z zasadami przewidzianymi dla wydatków inwestycyjnych. Zgodnie z art. 16g ust. 4 ustawy o CIT do wartości początkowej środka trwałego wytworzonego przez podatnika we własnym zakresie (np. wybudowanego) zalicza się m.in. odsetki i prowizje naliczone do dnia przekazania do używania. W rezultacie do wartości początkowej budowanego przez spółkę środka trwałego powinny być zaliczone odsetki zapłacone przed dniem oddania go do używania.
Skoro odsetki od kredytu inwestycyjnego są zaliczane do wartości początkowej środka trwałego, to – zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy – nie stanowią kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio.
[b]Spółka zajmująca się produkcją odzieży i sprzętu sportowego przekazała w 2007 r. darowiznę na rzecz polskiego klubu sportowego, będącego organizacją pożytku publicznego. Darowiznę przekazała w naturze – w postaci 50 kompletów strojów sportowych przez nią wyprodukowanych. Darowizna może zostać odliczona od dochodu podatkowego na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Czy spółka ma obowiązek wykazania jej w załączanym do deklaracji formularzu CIT-D?[/b]
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT darowizny nie mogą być uznawane za koszt uzyskania przychodów (z wyjątkiem darowizn między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową oraz wpłat na Polską Organizację Turystyczną). Podatnicy mogą jednak odliczać darowizny przekazane m.in. organizacjom pożytku publicznego (art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy). Wartość darowizn przekazywanych takim organizacjom ustala się zgodnie z art. 18 ust. 1b ustawy w powiązaniu z art. 14.
Odliczenie darowizny rzeczowej jest możliwe, jeśli będzie ona potwierdzona dokumentem określającym jej wartość. Powinna być też udokumentowana oświadczeniem obdarowanego (w tym wypadku klubu sportowego) o jej przyjęciu.
Odliczając darowiznę, spółka powinna wykazać ją zarówno w rocznym zeznaniu podatkowym CIT-8, jak i załącznikach CIT-8/O oraz CIT-D. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 1g ustawy do złożenia CIT-D jako załącznika do zeznania rocznego CIT-8 zobowiązani są podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych korzystający z odliczenia przekazanych darowizn.