Wśród organów podatkowych zdania są podzielone.

-Rozpoczynam działalność gospodarczą i jako formę opodatkowania wybrałem podatek liniowy. Poinformowałem o tym urząd skarbowy, ale po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że popełniłem błąd, bo przez to nie będę mógł rozliczyć się wspólnie z żoną. Czy mogę zmienić decyzję, jeśli jeszcze nie uzyskałem żadnego przychodu z działalności? -pyta czytelnik DF.

Zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) podatnik podejmujący działalność gospodarczą ma prawo wyboru formy opodatkowania między podatkiem liniowym a zasadami ogólnymi (podatek według skali podatkowej). Gdy rozpoczynamy działalność w trakcie roku podatkowego, decyzję musimy podjąć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zatem ostatecznym terminem wyboru tej formy opodatkowania jest dzień uzyskania pierwszego przychodu z działalności gospodarczej. Ustawodawca wyraźnie w art. 9a ust. 2 wskazuje, że podatnik może wybrać podatek liniowy, zatem pozostawia mu pełną swobodę decyzji. Wprowadza jedynie obowiązek zachowania terminu, w jakim decyzję tę należy podjąć (składając w urzędzie skarbowym stosowne pisemne oświadczenie o wyborze podatku liniowego).

Żaden przepis nie ogranicza możliwości wycofania oświadczenia lub jego zmiany, zwłaszcza jeśli następuje to przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej, a więc przed upływem terminu wyboru formy opodatkowania.

Skoro więc ustawodawca nie ogranicza prawa podatnika co do możliwości wycofania oświadczenia o wyborze podatku liniowego i wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych, to jest to dopuszczalne. Wszelkie ograniczenia bowiem oraz zakazy na gruncie prawa podatkowego powinny być wyraźnie wyartykułowane w ustawie (tak wynika z art. 217 konstytucji).

Reklama
Reklama

Gdy brak wyraźnej regulacji prawnej, niedopuszczalna jest nadinterpretacja przepisów prawa podatkowego, zwłaszcza na niekorzyść podatnika. Uważam więc, że czytelnik ma prawo wycofać złożone oświadczenie, co będzie równoznaczne z wyborem rozliczenia według skali podatkowej.

O tym, że trudno może być przekonać organy podatkowe do tego, że do dnia uzyskania pierwszego przychodu podatnik może zmienić decyzję co do wyboru podatku liniowego, świadczą wyjaśniania Izby Skarbowej w Warszawie z 11 stycznia br. (1401/BF-I/4117-14/49/06/JC). Podatniczka złożyła oświadczenie o wyborze podatku liniowego na 2006 r. W lipcu zwróciła się do urzędu z pytaniem, czy jeśli nie osiągnie przychodu opodatkowanego liniowo, będzie mogła po zakończeniu roku rozliczyć się wspólnie z dzieckiem. Izba przypomniała, że zgodnie z art. 6 ust. 8 updof ten sposób rozliczenia nie dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, gdy do niej lub do dziecka ma zastosowanie art. 30c ustawy (mówiący o podatku liniowym). O możliwości preferencyjnego opodatkowania osoby samotnie wychowującej dziecko decyduje nie fakt osiągnięcia przychodu opodatkowanego podatkiem liniowym, ale już samo złożenie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania - stwierdziła izba. Nie wspomniała nic o tym, że takie oświadczenie można by było wycofać.

Prowadzę działalność w formie spółki cywilnej i opłacam podatek dochodowy według skali podatkowej. Od września chcę rozpocząć drugą działalność - samodzielną. Czy mogę wybrać podatek liniowy?

Nie. Czytelnik wybrał na początku roku sposób opodatkowania - podatek według skali. Ten wybór dotyczy wszystkich form prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - a więc zarówno prowadzonej w spółce cywilnej, jak i indywidualnej. Tak wynika z art. 9a ust. 5 tej ustawy.

Rozpoczęcie samodzielnej działalności nie jest w jego wypadku równoznaczne z rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej, bo dochody z tego źródła czytelnik już uzyskał w roku podatkowym. Przepis mówiący o możliwości wyboru formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego nie ma więc do niego zastosowania.