Aktualizacja: 08.07.2020 07:21 Publikacja: 08.07.2020 07:21
Foto: AdobeStock
Aż 76 proc. ankietowanych firm uznało, że zaproponowany przez Ministerstwo Finansów model podatku dochodowego może realnie wpłynąć na rozwój inwestycji w Polsce i dynamizację przedsiębiorczości. Podzielone były zdania w kwestii wpływu na rynek pracy. Tu optymistami było tylko 54 proc. przedsiębiorców, a 33 proc. nie miało zdania.
Przypomnijmy, że kilka tygodni temu MF przedstawiło ogólne założenia systemu, w którym dochód spółek ma być opodatkowany dopiero w momencie jego faktycznej realizacji, czyli wypłaty dywidendy wspólnikom. W stosunku do estońskiego oryginału polska wersja tego modelu miałaby być znacznie ograniczona. Zwolnienie z podatku ma być dostępne tylko dla spółek zakładanych przez osoby fizyczne, o obrotach nieprzekraczających 50 mln zł rocznie, bez udziałów w innych podmiotach i zatrudniających co najmniej trzech pracowników. Ich przychody pasywne (np. z lokat) nie będą mogły przekraczać tych z działalności operacyjnej. Firmy takie będą musiały wykazywać rosnące nakłady inwestycyjne, i to o 7,5 proc. co roku.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za usługi promocyjne świadczone przez branżo...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Kary umowne za opóźnienia w realizacji internetowych usług serwisowych z automatu nie są wyłączone z kosztów pod...
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkanie z kontrahentem, na którym zała...
Odszkodowanie za utratę przez część budynku jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego i konieczność rozbiórki, otrz...
Przepis nakładający podatek na wielokrotne restrukturyzacje może być niezgodny z europejską dyrektywą – sugeruje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas