Aktualizacja: 02.09.2019 02:00 Publikacja: 02.09.2019 02:00
Foto: Fotolia.com
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 7 sierpnia 2019 r. (0111-KDIB3-2.4012.323. 2019. 2.MN), w jaki sposób należy wywiązywać się z obowiązków ewidencyjnych w zakresie najmu. Potwierdził, że wynajmującemu przysługuje zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej, jeśli spełni odpowiednie warunki.
Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który od sierpnia 2016 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu i zarządzania nieruchomościami. Rozlicza się na zasadach ogólnych, czyli płaci PIT według stawek 18 i 32 proc. Jest też czynnym płatnikiem VAT, a w kwietniu 2017 r. zarejestrowana została kasa fiskalna dla jego działalności. Wnioskodawca wynajmuje apartamenty w systemie dobowym. Płatności przyjmuje tylko na konto bankowe za pośrednictwem portali internetowych: Airbnb, Booking oraz Expedia. Nie wyklucza jednak, że przyszłości nawiąże też współpracę z innymi tego typu portalami.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dublin to kolejne europejskie miasto, które zakazuje umieszczania w miejscach publicznych skrzynek do przechowywania kluczy do mieszkań wynajmowanych turystom. Wcześniej na podobny krok zdecydowała się Florencja.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Ministerstwo Gospodarki Grecji uruchomiło internetową platformę aukcyjną, przez którą przedsiębiorcy zainteresowani zezwoleniami mogą składać oferty na zagospodarowanie plaż. Do wynajęcia jest 550 odcinków.
1700 hoteli wniosło do sądu w Berlinie pozew przeciwko platformie z noclegami Booking.com. Domagają się odszkodowania za straty, jakie ponieśli w wyniku zmuszania do utrzymywania niekorzystnych cen.
Zarząd Polskiej Izby Turystyki powołał na swoją rzeczniczkę prasową Katarzynę Turosieńską, długoletnią działaczkę PIT na Podlasiu, szefową oddziału podlaskiego Izby i członkinię zarządu Izby.
Ceniona duńska pracownia architektoniczna BIG przygotowała projekt lotniska, które ma powstać w Bhutanie. Koncepcja zakłada wykorzystanie dużej ilości drewna, a także sięgnięcie po tradycyjną lokalną ornamentykę.
Tegoroczny sezon letni może być trudny dla restauratorów, właścicieli sklepów i hotelarzy, którzy prowadzą swoje biznesy na Santorynie. Z powodu trzęsień ziemi tysiące pracowników opuściło wyspę. Może branży turystycznej na wyspie pomogą darmowe loty?
Biuro podróży Join UP! otworzyło w Warszawie swój pierwszy salon z wycieczkami. - Potrzebowaliśmy miejsca, w którym można nas odwiedzić i wizytówki, dzięki której będzie rosła świadomość naszej marki - tłumaczy Sabina Saikovskaja, dyrektor regionalny na Polskę i kraje bałtyckie w grupie Join UP!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas