Reklama
Rozwiń

Jaka stawka VAT na spektakle nabyte od zagranicznych teatrów

Import usług teatralnych realizowany przez podmioty z innych krajów jest obciążony podatkiem według podstawowej stawki. Zwolnienie nie ma w tym przypadku zastosowania.

Publikacja: 05.11.2018 01:00

Jaka stawka VAT na spektakle nabyte od zagranicznych teatrów

Foto: Adobe Stock

- Samorządowa jednostka kultury (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność na podstawie ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. W ramach tej działalności jednostka zorganizowała festiwal teatralny (współfinansowany przez samorząd województwa). W festiwalu biorą udział zaproszone zespoły teatralne z Europy. Wzięły w nim także udział teatry zagraniczne z Ukrainy, Austrii, Francji i Belgii. Spektakle są prezentowane w siedzibie jednostki, a wstęp na spektakl jest odpłatny, biletowany. Zagraniczne teatry są podatnikami VAT nieposiadającymi siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Czynności wykonywane przez podmioty zagraniczne są usługą kulturalną, a zagraniczne teatry posiadają status jednostek kultury w swych macierzystych krajach. Sprzedaż biletów na spektakle prezentowane w siedzibie jednostki przez zespoły zagraniczne prowadzi sama jednostka. Zagraniczne teatry wystawiły na rzecz jednostki dokumenty sprzedaży (faktury, rachunki) tytułem wystawienie spektaklu. Czy jednostka powinna rozpoznać import usług, a jeżeli tak, to według jakiej stawki VAT powinna go opodatkować? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?