Aktualizacja: 21.11.2024 11:57 Publikacja: 27.08.2024 10:37
Foto: Adobe stock
W 2025 r. planowane są istotne zmiany w systemie certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych. Minister rozwoju i technologii opracował projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC25). Obecnie projekt ustawy znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Przepisy o certyfikacji wykonawców znajdą zastosowanie do zamówień publicznych udzielanych na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (PZP), z wyjątkiem zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Certyfikacja ma na celu potwierdzenie kwalifikacji podmiotowej wykonawcy do realizacji zamówienia publicznego, o których mowa w rozdziale 2 PZP, w tym wykazanie braku istnienia przesłanek wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak również potwierdzenie posiadania przez wykonawcę zdolności do jego należytego wykonania.
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Przedsiębiorcy świadczący usługi menedżerskie na kontraktach B2B mogą skorzystać z niższej stawki ryczałtu wynoszącej 8,5 proc.
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych”, czyli zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.
Już od 2025 roku duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować JPK CIT.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pracodawca nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny. Sąd pracy może jednak ją badać z punktu widzenia zasad współżycia społecznego czy dyskryminacji.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało pod koniec października projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Dokument ma na celu m.in. ujednolicenie już obowiązujących przepisów. Wprowadzi też nowe obowiązki. Jakie zmiany przewidziano?
Prawo Komunikacji Elektronicznej to ustawa, która ma poprawić działanie rynku telekomunikacyjnego oraz zapewnić konsumentom lepszą ochronę. Nowe zasady wejdą w życie 10 listopada. Część osób mogła już otrzymać informacje w tej sprawie od swojego operatora. Co konkretnie ma się zmienić?
W rządzie trwają prace nad Krajowym Rejestrem Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Dzięki niemu zwierzęta mają być zarejestrowane i oznakowane. Jednak zdaniem dyrektora biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) projektowane przepisy są niewystarczające.
Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu, dziedziczenie odbywa się według przepisów ustawy. Kolejność określona została w art. 931–940 Kodeksu cywilnego.
Przepisy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa na równi winny służyć bezpieczeństwu i biznesowi. Tylko taka równowaga jest racjonalna.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Czy w 2025 roku abonament RTV zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną? Prace rządu nad nową ustawą trwają. Na razie wiadomo, że stawki opłat abonamentowych na przyszły rok się nie zmienią. Obowiązuje też szereg zwolnień z opłat. Kogo dotyczą?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas