Aktualizacja: 15.01.2025 06:32 Publikacja: 13.08.2024 15:26
dr hab. Beata Baran-Wesołowska, radczyni prawna, partner w kancelarii BKB Baran Książek Bigaj, wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim
Foto: tv.rp.pl
Gościem Ewy Szadkowskiej we wtorkowym magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr hab. Beata Baran-Wesołowska, radczyni prawna, partner w kancelarii BKB Baran Książek Bigaj, wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim. A porozmawiamy o tym, dlaczego w kwestii sygnalistów rząd postanowił wywrócić stolik.
Firmy od miesięcy przygotowują się na wejście ustawy o sygnalistach, traktując 25 września jako datę, od której powinien działać w ich strukturach system przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych. W ostatnich dniach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaskoczyło rynek obwieszczając, że w praktyce system taki powinien działać od 1 stycznia 2025 r. Czy taka interpretacja znajduje oparcie w ustawie? Czy przedsiębiorcy mogą cieszyć się, że „dostali” więcej czasu na wdrożenie zmian, czy jednak powinni działać zgodnie z dotychczasowymi wskazówkami zarówno ekspertów, jak i samego resortu. O to zapytamy mec. Beatę Baran-Wesołowską.
Politykom zdarzają się nieszczęśliwe wypowiedzi, czasami wręcz głupie. Ważne, by potrafili się do tego przyznać. Możliwość wyjścia z twarzą z kompromitacji, jaką są gwarancje dla Beniamina Netanjahu, rząd wciąż ma – mówi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” prof. Patrycja Grzebyk.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który ocenił sytuację w związku z zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.
Czy tegoroczne wybory prezydenckie są zagrożone?
Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, w tym w Ukrainie i Białorusi, lecz ma taki obowiązek – mówi w magazynie „Rzecz o prawie” prof. Hanna Kuczyńska z Polskiej Akademii Nauk.
Do działania w samorządzie radców zniechęca brak transparentności wyborów i bariery stawiane zwłaszcza kobietom, które nie chcą pracować na nazwisko dziekana czy prezesa – mówi w magazynie „Prawo dla profesjonalistów” mec. Izabela Konopacka
„Czy Pani/Pana zdaniem możliwa jest współpraca rządu, prezydenta i opozycji w działaniach związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Odwiedził mnie znajomy z Australii. Poniżej fragment naszej rozmowy.
Nowa definicja nękania w pracy ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie swoich praw. Wystąpienie mobbingu nie będzie zależeć od tego, czy działanie sprawcy było intencjonalne.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
- Nie rozstrzygaliśmy jeszcze dziś o tym, na ile poszczególne państwa będą uczestniczyły ze swoim sprzętem w kontroli i patrolowania Morza Bałtyckiego - mówił po szczycie szefów państw państw i rządów Morza Bałtyckiego
Marcin Kulasek został nowym ministrem nauki. Na stanowisku zastąpi Dariusza Wieczorka, który w grudniu podał się do dymisji.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
- Zaproponowaliśmy trochę na wzór Air Policing, kontrolowania przestrzeni powietrznej nad Polską, żeby tego typu wzmocnione patrole były także na Morzu Bałtyckim - mówił na konferencji prasowej przed wylotem na szczyt szefów państw państw i rządów Morza Bałtyckiego w Helsinkach premier Donald Tusk.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas