Sygnaliści i nowa data. Czy firmy powinny posłuchać ministerstwa czy ekspertów?

Resort rodziny i pracy wywołał konsternację nieoczekiwanie podając nowy termin wejścia w życie jednego z obowiązków dla pracodawców.

Publikacja: 13.08.2024 15:26

dr hab. Beata Baran-Wesołowska, radczyni prawna, partner w kancelarii BKB Baran Książek Bigaj, wykła

dr hab. Beata Baran-Wesołowska, radczyni prawna, partner w kancelarii BKB Baran Książek Bigaj, wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim

Foto: tv.rp.pl

Gościem Ewy Szadkowskiej we wtorkowym magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr hab. Beata Baran-Wesołowska, radczyni prawna, partner w kancelarii BKB Baran Książek Bigaj, wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim. A porozmawiamy o tym, dlaczego w kwestii sygnalistów rząd postanowił wywrócić stolik.

Firmy od miesięcy przygotowują się na wejście ustawy o sygnalistach, traktując 25 września jako datę, od której powinien działać w ich strukturach system przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych. W ostatnich dniach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaskoczyło rynek obwieszczając, że w praktyce system taki powinien działać od 1 stycznia 2025 r. Czy taka interpretacja znajduje oparcie w ustawie? Czy przedsiębiorcy mogą cieszyć się, że „dostali” więcej czasu na wdrożenie zmian, czy jednak powinni działać zgodnie z dotychczasowymi wskazówkami zarówno ekspertów, jak i samego resortu. O to zapytamy mec. Beatę Baran-Wesołowską.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo dla profesjonalistów
Czas na „ustawę Wilczka” dla obronności
Prawo dla profesjonalistów
Turysta wygrał z Zakopanem. Co dalej z opłatą klimatyczną?
Prawo dla profesjonalistów
Pułapki na prawniczych egzaminach zawodowych 2025
Prawo dla profesjonalistów
Odsuwanie sędziów zaszkodzi wszystkim
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo dla profesjonalistów
Spór o „Chłopki”, pisarze nie chcą iść na wojnę z wydawcami