Aktualizacja: 03.04.2025 12:36 Publikacja: 20.08.2024 14:00
dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, adwokatka, karnistka, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie
Foto: tv.rp.pl
Gościem Ewy Szadkowskiej w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” będzie dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, adwokatka, karnistka, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Temat – zbyt pochopne i nieuzasadnione sięganie po najbardziej dotkliwy ze środków zapobiegawczych, stosowany wobec ludzi w świetle prawa niewinnych. O czym opinia publiczna zwykle zapomina.
Sprawa poszukiwanego przez trzy lata Jacka Jaworka, podejrzanego o zabicie członków najbliższej rodziny, miała swój nieoczekiwany finał. Policja znalazła ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Za kraty trafiła za to ciotka Jaworka, której zarzucono, iż pomogła krewniakowi ukrywać się. 74-letnia, od lat żyjąca samotnie kobieta, została tymczasowo aresztowana. Czy w tym przypadku rzeczywiście istniało, jak twierdzi prokuratura, ryzyko mataczenia z jej strony, zwłaszcza w obliczu śmierci poszukiwanego? Dlaczego w Polsce od lat mamy systemowy problem z nadużywaniem tymczasowych aresztów i czy sytuację może zmienić planowane wprowadzenie instytucji aresztu domowego z wykorzystaniem istniejącego już systemu dozoru elektronicznego? Czy winne są niedoskonałe przepisy, czy mentalność tak prokuratorów, jak i chętnie aprobujących ich wnioski sędziów? A może to społeczeństwo wciąż nie może zrozumieć, że areszt nie jest karą? O to wszystko zapytamy ekspertkę specjalizującą się w sprawach karnych.
Jaki wpływ na sytuację w sądownictwie mogą mieć reformy przygotowywane przez komisję kodyfikacyjną przy Ministrz...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Czy głośny spór Joanny Kuciel-Frydryszak z Wydawnictwem Marginesy o wyższe wynagrodzenie za bestsellerowe „Chłop...
Trzeba docenić próbę usprawnienia tzw. postępowań frankowych, które korkują sądy. Nie powinno się to jednak odby...
Prokurator musi mieć pewien obszar swobody decyzyjnej po to, by swobodnie prowadzić postępowanie dowodowe w śled...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Wartość rynku zamówień publicznych sięgnęła 280 mld zł w 2023 r. i ciągle rośnie. Uczestniczy w nim około 30 tys...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas