Aktualizacja: 09.09.2024 04:44 Publikacja: 20.08.2024 14:00
dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, adwokatka, karnistka, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie
Foto: tv.rp.pl
Gościem Ewy Szadkowskiej w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” będzie dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, adwokatka, karnistka, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Temat – zbyt pochopne i nieuzasadnione sięganie po najbardziej dotkliwy ze środków zapobiegawczych, stosowany wobec ludzi w świetle prawa niewinnych. O czym opinia publiczna zwykle zapomina.
Sprawa poszukiwanego przez trzy lata Jacka Jaworka, podejrzanego o zabicie członków najbliższej rodziny, miała swój nieoczekiwany finał. Policja znalazła ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Za kraty trafiła za to ciotka Jaworka, której zarzucono, iż pomogła krewniakowi ukrywać się. 74-letnia, od lat żyjąca samotnie kobieta, została tymczasowo aresztowana. Czy w tym przypadku rzeczywiście istniało, jak twierdzi prokuratura, ryzyko mataczenia z jej strony, zwłaszcza w obliczu śmierci poszukiwanego? Dlaczego w Polsce od lat mamy systemowy problem z nadużywaniem tymczasowych aresztów i czy sytuację może zmienić planowane wprowadzenie instytucji aresztu domowego z wykorzystaniem istniejącego już systemu dozoru elektronicznego? Czy winne są niedoskonałe przepisy, czy mentalność tak prokuratorów, jak i chętnie aprobujących ich wnioski sędziów? A może to społeczeństwo wciąż nie może zrozumieć, że areszt nie jest karą? O to wszystko zapytamy ekspertkę specjalizującą się w sprawach karnych.
Konsekwencje polityczne w postaci dymisji nie zamykają tematu ewentualnej odpowiedzialności karnej Bartłomieja Ciążyńskiego, który wykorzystał służbowy samochód oraz kartę paliwową dla celów prywatnych.
Granica między naruszaniem prywatności, a działaniem w interesie społecznym jest cienka i trzeba ją w każdym przypadku na nowo wytyczać. Pokazuje to głośna historia kobiety, która rzekomo zaginęła na autostradzie
Już w 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. kasowego PIT. Chętnych może być jednak niewielu.
Resort rodziny i pracy wywołał konsternację nieoczekiwanie podając nowy termin wejścia w życie jednego z obowiązków dla pracodawców.
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent. Klienci, którzy otworzą CitiKonto, będą mogli skorzystać przez 4 miesiące z promocyjnego oprocentowania 7,2% na koncie oszczędnościowym do kwoty 100 000 złotych. Tym razem dodatkowo można zgarnąć nawet 320zł!
15 sierpnia upływa półroczny termin, do którego wiele podmiotów miało wdrożyć standardy ochrony małoletnich. Czym są te standardy i co powinny zawierać?
Formentor oferuje szeroki wybór silników i technologii.
Dwóch sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zaskarżyło kontrasygnatę premiera Donalda Tuska i postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o wyznaczeniu neosędziego SN do przeprowadzenia wyborów nowego prezesa Izby Cywilnej - podało OKO.press. Sędziowie chcą, by sąd natychmiast wstrzymał wykonanie obu decyzji.
Planowane przez rząd zmniejszenie grupy rozliczeniowej tzw. neosędziów ułatwi zadanie przeprowadzenia reformy w sądownictwie i ograniczy skutki dla obywateli, ale też ich nie wyeliminuje. Przez najbliższy rok nadal będą orzekać, a obywatel nie będzie miał pewności, czy za stołem siedzi sędzia, którego wyroki będą w przyszłości ważne.
- Rządowa koncepcja reformy wymiaru sprawiedliwości idzie w dobrym kierunku – oceniają niektórzy prawnicy. - Pomysły Adam Bodnara są skandaliczne - twierdzą inni. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o planie na zmiany w sądownictwie.
Przedstawiony projekt naprawczy trudno zaliczyć do sukcesów. Uchwalona w oparciu o te założenia „Ustawa o przywracaniu ładu konstytucyjnego” żadnego ładu raczej nie przywróci. Zamiast systemowych rozwiązań funduje wątpliwy konstytucyjnie rewanżyzm - ostrzegają profesorowie Maciej Gutowski i Piotr Kardas.
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości plan reformy dotyczącej tzw. neosędziów to upokorzenie wszystkich sędziów w Polsce – ocenił europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki.
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska ma zamiar korzystać z immunitetu sędziowskiego w związku z wszczęciem śledztwa w sprawie niezwoływania przez nią posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu. Jak tłumaczy nie ma innego wyjścia, bo sędziemu nie wolno zrzec się immunitetu. Poza tym samo wszczęcie śledztwa uważa za "temat zastępczy".
–Jeśli chodzi o wyroki wydawane z udziałem osób powołanych na urząd sędziego po 2018 r., to musimy działać w taki sposób, aby maksymalnie zachować stabilność systemu prawnego – powiedział dziennikarzom minister sprawiedliwości Adam Bodnar po spotkaniu z przedstawicielami środowisk prawniczych.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie złoży kontrasygnaty po postanowieniem Andrzeja Dudy o wyznaczeniu osoby kierującej Izbą Pracy Sądu Najwyższego. Nazwał to kolejną próbą legalizowania sytuacji z neosędziami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 8 na 9 września Kijów był celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze.
Czy integracja Ukrainy z sieciami logistycznymi Unii Europejskiej pomoże w przekształceniu jej w kluczowy węzeł transportowy w Europie? – zastanawia sie ukraiński badacz.
Tak jeden z kaukaskich narodów stał się zakładnikiem imperialnej polityki Kremla. Ku przestrodze innym, których politycznie i finansowo uzależnił od siebie Władimir Putin.
Słaby popyt na samochody elektryczne zwiększa straty koncernów motoryzacyjnych i zmusza je do opóźniania planów całkowitej rezygnacji z produkcji aut spalinowych.
Dzisiaj obywateli już nie ma, politykę opanowali bowiem wyznawcy. A tam, gdzie w polityce szerzą się wyznania, tam nieuchronnie pojawiają się fanatyzm i doktrynerstwo.
Gdy powstawały zręby Europejskiego Zielonego Ładu, dialog z Komisją Europejską był dość ograniczony. Sytuacja zmieniła się w momencie wybuchu wojny w Ukrainie.
Nazywając przebudowę centrum cargo we Frankfurcie „niemieckim CPK” i śmiejąc się z „opieszałości” obecnego rządu, liczni politycy opozycji udowodnili, że z liczbami i gospodarką są wyraźnie na bakier. Albo cynicznie manipulują.
Choć rynek kurierski nad Wisłą rozgrzany jest do czerwoności, to mniejsze podmioty z branży ledwo zipią. Aż 78 proc. działalności gospodarczych w tym sektorze znajduje się w słabej lub wręcz bardzo złej kondycji – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania, np. odsetek – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów CIT.
W naszej ofercie 75 proc. mieszkań jest w cenach poniżej 500 tys. zł – mówi dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapolu.
Wynajmowanie nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe jest zwolnione z VAT. Warunku tego nie spełnia udostępnianie turystom pokoi gościnnych, gdyż jest to usługa krótkotrwałego zakwaterowania.
Spory personalne i merytoryczne w każdej koalicji to nic nowego. Polityka to przecież wieczny i nieustanny konflikt na różnych poziomach. Dla obecnie rządzącej koalicji jednak dalsze rozkręcanie się sporu wewnątrz może być groźne.
Wśród najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem telekomunikacyjnym jest określenie celów na najbliższe lata oraz wypracowanie systemu regulacji. Trzeba się zastanowić, co zrobić, by rynek się rozwijał, i jak finansować ten rozwój.
Wraz z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego podziału i przekształcenia transgranicznego pojawił się obowiązek uzyskania opinii szefa KAS potwierdzającej, że takie reorganizacje nie prowadzą do nadużycia prawa podatkowego.
Kwestia opodatkowania wyciągu narciarskiego może zostać ostatecznie rozstrzygnięta. Jedynie elementy budowlane kolei linowej są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Europa może stać się bardziej konkurencyjna, gdy wykorzysta potencjał innowacyjny firm farmaceutycznych. Polska prezydencja może posłużyć do przedstawienia potrzeb i blokad, ale także stworzenia optymalnych rozwiązań.
Festiwal w Wenecji kocha Pedra Almodóvara. Tu zdobywał najważniejsze nagrody, łącznie z tegoroczną za film „W pokoju obok”. Ale Wenecja potrafi też przyciągnąć innych świetnych artystów, stąd tyle tu interesujących filmów.
Poszukujemy prężnych rynków, energicznych i zdolnych pracowników, którzy pomogą nam zrealizować naszą misję. I właśnie to znaleźliśmy w Polsce – mówi Peter Pernot-Day, dyrektor ds. strategicznych i korporacyjnych na Amerykę Północną i Europę w SHEIN.
Transformacja w polskim wydaniu bez gazu się nie powiedzie. Specyfika krajowego rynku wymaga indywidualnego podejścia. Gaz stanowi paliwo pomostowe w tym procesie. Jest niezbędny w energetyce, ale także w ciepłownictwie.
InPost to nie tylko maszyny Paczkomat®, ale cały ekosystem – mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer, Grupa InPost.
Sposób, w jaki rozwija się branża leasingów, pokazuje, w jakiej kondycji są firmy. Zmniejszenie biurokracji i zmiany strategii biznesowych pozwolą na stabilny rozwój branży, a zatem i firm, oraz skuteczną odpowiedź na potrzeby rynkowe.
PKB strefy euro urósł w drugim kwartale o 0,2 proc. kw./kw. – podał Eurostat w finalnym odczycie. Dane są ciągnięte w dół m.in. przez wyniki Niemiec. W sierpniu po raz kolejny u naszych zachodnich sąsiadów rozczarowała produkcja przemysłowa.
Kilka tysięcy ludzi kochających góry i zmęczenie wzięło udział w tegorocznym Festiwalu Biegowym w Piwnicznej-Zdroju, a miasteczko ponownie tętniło życiem oraz pachniało regionalną kuchnią.
Anne Applebaum przedstawia współczesne autokracje jako sieci kleptokratyczne, które wspierają się nawzajem – pisze historyk idei w recenzji książki „Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas