Aktualizacja: 05.11.2024 16:22 Publikacja: 05.11.2024 14:00
prof. Michał Urbańczyk, prawnik, amerykanista z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
Foto: tv.rp.pl
Ekspert porównał system wyborczy w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, uwypuklając różnice. Mimo że budzi kontrowersje i bywa określany jako niesprawiedliwy, jest bardzo mocno zakorzeniony w amerykańskim społeczeństwie i jego zmiana jest niemożliwa. Prof. Urbańczyk podkreślił, że reguły są znane i obowiązują od dawna. Używając metafory sportowej, nikt nie narzeka, że siatkówka czy tenis są niesprawiedliwe, bo nie liczą się gemy czy małe punkty, ale liczą się sety.
Czy w starciu Trump-Harris, powtórzy się scenariusz sprzed ponad dwóch dekad, kiedy o tym kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych miał zdecydować Sąd Najwyższy.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawniczym „Rzeczpospolita” była Magdalena Bojańczyk, specjalistka ds. rekrutacji prawniczych, która odniosła się do sytuacji w branży w 2024 r.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolita” był Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, który podsumował swoją kończącą się kadencję szefa samorządu radcowskiego.
Komornicy nie są co prawda w ustawie określeni jako przedsiębiorcy, lecz mogą skorzystać z wakacji składkowych – mówi Beata Pawlińska – Wiak, dyrektor II Oddziału ZUS w Warszawie.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Odebranie licencji to broń atomowa, po którą KNF sięga ekstremalnie rzadko – mówi Leszek Kieliszewski, adwokat z kancelarii Legality. I wyjaśnia, kiedy inwestorom powinny zapalać się czerwone lampki ostrzegawcze.
Amerykanie 5 listopada wybierają 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O urząd walczą obecna wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris oraz były prezydent, kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Prawdopodobnie o wyniku wyborów zdecyduje siedem tzw. wahających się stanów (ang. swing states).
Kto wygra wyścig o Biały Dom? Już wkrótce okaże się, czy będzie to Kamala Harris czy Donald Trump. Głosowanie w Stanach Zjednoczonych kończy się późnym wieczorem 5 listopada, czyli nad ranem czasu polskiego. Nie oznacza to jednak, że tuż po zamknięciu lokali wyborczych poznamy nazwisko nowego prezydenta USA. Kiedy dowiemy się, jakiego wyboru dokonali Amerykanie?
Amerykańscy wyborcy głosują na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zmiana nastąpi także na stanowisku wiceprezydenta. Rolę tę, w zależności od wyników głosowania, obejmie Tim Walz lub J.D. Vance. Jakie obowiązki spoczywają na wiceprezydencie USA?
Czy w starciu Trump-Harris, powtórzy się scenariusz sprzed ponad dwóch dekad, kiedy o tym kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych miał zdecydować Sąd Najwyższy.
- Artykuł 29, ustęp drugi Ustawy o partiach politycznych stwierdza wyraźnie, że partiom wypłaca się w ratach subwencję cztery razy do roku. Taka rata powinna być nam zgodnie z prawem wypłacona - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał, że "nie ma prawomocnych decyzji, które mogłyby podważyć tę zasadę", a mimo to "minister finansów podjął najwyraźniej decyzję, że pieniądze nie zostaną wypłacone".
Nigel Farage, lider partii Reform UK, wezwał Donalda Trumpa do zaakceptowania wyniku wyborów, jeśli przegra w starciu z Kamalą Harris. Jeden z najbliższych sojuszników Trumpa w Wielkiej Brytanii, stwierdził, że tym razem powinien on nie podważać rezultatu wyborów, jak miało to miejsce w 2020 roku.
47 prezydenta USA wybiorą mieszkańcy 50 amerykańskich stanów i Dystryktu Kolumbia ale w rzeczywistości kluczowe znaczenie ma głosowanie w siedmiu tzw. wahających się stanach.
Wybory prezydenckie w USA mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo Polski. Choć polityka zagraniczna nie jest priorytetem dla amerykańskich wyborców, to ich decyzje będą wpływać na stabilność naszego regionu. Polska, by zachować bezpieczeństwo, musi budować własną siłę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas