Aktualizacja: 05.12.2024 00:33 Publikacja: 04.12.2024 14:00
prof. Marlena Pecyna z UJ, adwokat
Foto: tv.rp.pl
SLAPPy (ang. Strategic Lawsuits Against Public Participation) to strategiczne pozwy służące zastraszaniu i tłumieniu krytyki. Ich celem bywają dziennikarze, aktywiści społeczni, naukowcy, czasem zwykli konsumenci. Polska na tym polu od lat jest niechlubnym liderem Europy. Powództwa wytaczają zarówno przedsiębiorcy, jak instytucje publiczne czy organy władzy. Podczas niedawnej Europejskiej Konferencji Przeciwko SLAPP, przedstawicielka polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowała, że nowe kierownictwo tego resortu po ostatnich wyborach zidentyfikowało 37 postępowań, które w poprzednich latach były skierowane przeciwko wolnym mediom i niezależnym sędziom walczącym o niezależność sądownictwa.
Będziemy wykazywać, że jest związek między zanieczyszczeniem powietrza i nieprzestrzeganiem norm jego jakości, a pogarszającym się stanem zdrowia osób chorych na astmę – zapowiada mec. Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Czy przygotowywany przez ministerstwo sprawiedliwości projekt ustawy pomorze frankowiczom i jak obecnie wygląda ich sytuacja przed sądami. Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolita.tv” był mec. Mariusz Korpalski, radca prawny specjalizujący się w sprawach frankowych.
Właściciele nieruchomości wokół lotnisk mają ograniczone możliwości rozporządzania swoją własnością. Narzekają też inwestorzy mając ograniczone pole inwestycyjne, problem dotyczy wielu polskich miast. Na temat konsekwencji tej sytuacji mówił w magazynie prawnym rzeczpospolita.tv Tomasza Pietrygi był mec. Rafał Dębowski, specjalista od prawa nieruchomości.
Zagadnienie naruszania dóbr osobistych nie dotyczy tylko osób fizycznych, obiektem hejtu w sieci często padają firmy – podkreśla dr Mateusz Winczura, prawnik z kancelarii KRK i gość magazynu „Rzecz o Prawie”
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Jeśli Ameryka nie jest gotowa na to, by prezydentem została kobieta, tym bardziej samorząd nie jest gotowy, by kobieta zajęła fotel prezesa – mówi mec. Ewa Gryc-Zerych, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej oceni, czy zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik, nie złamał prawa, wszczynając dyscyplinarkę sędziemu Krzysztofowi Krygielskiemu. W tle jest sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna.
„Obecna sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym jest dysfunkcyjna i patologiczna – nie do pogodzenia z założeniami, które leżały u podstaw tej instytucji" – mówi Tomasz Pietryga w podcaście „Rzecz w tym”. Czy jest jeszcze szansa na przywrócenie jej pierwotnej roli strażnika prawa?
Trybunał Konstytucyjny liczy tylko trzynastu sędziów. Zakończyły się bowiem kadencje dwóch z nich: Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Co dalej z wakatami w TK?
Nikt nie kwestionuje, że materia jest skomplikowana, ale od samego mówienia o reformie sytuacja w sądach się nie poprawi. A i obywatele nie dostrzegą zmian na lepsze.
Likwidacja Akademii Wymiaru Sprawiedliwości to regres naukowy oraz ogromny cios wizerunkowy – mówi dr Michał Sopiński, rektor komendant AWS.
Sądami kierują prezesi i dyrektorzy. Mają odmienne zadania i statusy, ale powinni działać w jednym celu, jakim jest sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
Gdy dostęp do informacji jest powszechny, oddziaływanie w przestrzeni publicznej procesu karnego jest zdecydowanie mocniejsze, aniżeli to było w przeszłości.
Digitalizacja postępowania oraz sama idea prowadzenia rozpraw w trybie zdalnym to liczne korzyści dla wszystkich stron procesu. Kilka ostatnich lat pokazało jednak, że te zmiany niosą także wiele wyzwań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas