Reklama
Rozwiń

TSUE: kiedy można rozstać się z pracownikiem, który stracił zdrowie

Pracodawca nie powinien zwalniać pracownika, który stał się niepełnosprawny, lecz przenieść go na inne stanowisko, o ile nie stanowi to nieproporcjonalnie wysokiego obciążenia dla firmy. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik był zatrudniony na stałe czy na czas określony - orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości.

Publikacja: 10.02.2022 13:26

TSUE: kiedy można rozstać się z pracownikiem, który stracił zdrowie

Foto: Adobe Stock

W ciekawej sprawie, którą zajął się Trybunał w Luksemburgu (C-485/20) chodziło o pracownika spółki HR Rail, która jest wyłącznym pracodawcą personelu kolei belgijskich. Spółka zatrudniła pana X na okres próbny na stanowisku konserwatora dróg kolejowych w firmie Infrabel zarządzającej infrastrukturą dla kolei. Rok później u mężczyzny zdiagnozowano chorobę serca wymagającą wszczepienia rozrusznika serca. Urządzenie to jest wrażliwe na pole elektromagnetyczne występujące w szczególności na drogach kolejowych. Z tego powodu został uznany za osobę niepełnosprawną przez odpowiednik polskiego ZUS.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Krótszy tydzień pracy. Eksperci: pilotaż z mankamentami
Prawo pracy
Zwolniona za unikanie szczepienia na Covid-19. Co odpowie SN?
Prawo pracy
Zmiany w nazwach stanowisk. Mają być neutralne płciowo
Prawo pracy
Czy szef może wysłać załodze maila z danymi odchodzącego pracownika? Ważny wyrok
Prawo pracy
Biurokracja hamuje pracę zdalną. Będzie zmiana przepisów?