Osoba, która w 2015 roku nie skorzysta z ani jednego dnia urlopu i nie będzie chorować przepracuje 252 dni. Odpocznie natomiast przez 113 dni. Na tę liczbę składają się wolne weekendy oraz 13 dni ustawowo wolnych od pracy.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2015 roku przypadają:
1 stycznia (czwartek) - Nowy Rok 6 stycznia (wtorek) - Święto Trzech Króli 5 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc 6 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc 1 maja (piątek) - Święto Pracy 3 maja (niedziela) - Święto Konstytucji 3 Maja 24 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) 4 czerwca (czwartek) - Boże Ciało 15 sierpnia (sobota) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 1 listopada (niedziela) - Wszystkich Świętych 11 listopada (środa) - Narodowe Święto Niepodległości 25 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie 26 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie
Krótszy, niż to bywało ostatnio będzie tzw. weekend majowy, gdyż Święto Pracy wypada w piątek, a Święto Konstytucji 3 maja w niedzielę. W piątek oraz weekend sobotę i niedzielę wypadną też Święta Bożego Narodzenia.
W tym roku pracownicy po raz pierwszy skorzystali z korzystnego dla nich wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie oddawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. W tym roku można było odebrać wolne za 3 maja oraz 1 listopada.
W październiku 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczny z konstytucją przepis Kodeksu pracy, zgodnie z którym za święto przypadające w dniu wolnym od pracy pracodawcy nie musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Obowiązek ten uchylono od 2011 r., wprowadzając w zamian dodatkowy dzień wolny od pracy - święto Trzech Króli.
Od 8 października 2012 r., tzn. od dnia publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw, pracodawcy znów muszą oddawać pracownikom wolny dzień, jeśli święto przypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy - najczęściej chodzi o sobotę, która dla większości pracowników jest dniem wolnym. Za dzień świąteczny, który wypadnie w sobotę, pracodawca musi więc zmniejszyć pracownikowi wymiar czasu pracy w innym terminie. W przeciwnym razie pracownicy mogą dochodzić wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
W 2015 dodatkowe dwa dni wolnego będzie przysługiwać pracownikom za Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (sobota, 15 sierpnia) oraz drugi dzień Bożego Narodzenia (sobota 26 grudnia).