- Zatrudniliśmy pracownika tymczasowego na podstawie umowy z agencją pracy tymczasowej (APT). Pracownik legitymuje się łącznym ponad dziesięcioletnim stażem urlopowym. Czy jego roczny wymiar urlopu to 26 dni? – pyta czytelniczka.

Nie. Zgodnie z art. 17 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm., dalej ustawa) pracownik tymczasowy (tzw. czasownik) ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc pozostawania do dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika.

Zatem dotychczasowy staż pracy podwładnego nie ma tu znaczenia. Ważne jest wyłącznie, jak długo pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy użytkownika. Za jeden miesiąc zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego przyjmuje się 30 dni.

W dniach bez względu na grafik

Pracownik tymczasowy dostaje urlop w dniach, bez przeliczenia na godziny. Wolnego udziela się w dni będące dla niego dniami pracy, ale nie ma znaczenia, na ile godzin w danym dniu praca została zaplanowana. Nieważny jest też wymiar etatu.

Przykład

Pracownik tymczasowy zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy złożył wniosek o urlop od 27 do 30 sierpnia. Jego grafik na te dni wygląda następująco:

- 27 sierpnia – osiem godzin,

- 28 sierpnia – dziewięć godzin,

- 29 sierpnia – 12 godzin,

- 30 sierpnia – wolne. Ile faktycznie urlopu należy mu rozliczyć?

Pracownik weźmie w sierpniu trzy dni urlopu. Nie ma tutaj znaczenia, że na 28 i 29 sierpnia miał zaplanowaną pracę na więcej niż osiem godzin.

Przykład

Firma zatrudniła absolwenta szkoły wyższej na pół etatu jako pracownika tymczasowego na siedem miesięcy od czerwca do końca grudnia. Czy ma tu znaczenie fakt, że jest to jego pierwsza praca i firma zatrudnia go w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Nie. Bez względu na to, jaki jest dotychczasowy staż pracownika tymczasowego i w jakim wymiarze został on zatrudniony, za każdy miesiąc pozostawania do dyspozycji pracodawcy użytkownika przysługują mu dwa dni urlopu.

Zatem ten czasownik będzie miał prawo do 14 dni urlopu.

Sprawdzaj ostatnie świadectwo

Urlop nie przysługuje pracownikowi, jeżeli za dany okres wykorzystał on go już u poprzedniego pracodawcy na podstawie odrębnych przepisów. Jeśli zatem pracownik tymczasowy w poprzednim przedsiębiorstwie pracował na zasadach ogólnych i wykorzystał więcej urlopu, niż wynika z reguły proporcjonalności, to ustalając wymiar urlopu, APT powinna go stosownie pomniejszyć.

Jeżeli natomiast pracownik przed podjęciem pracy na zasadach ogólnych w danym roku pracował jako pracownik tymczasowy, przy ustalaniu wymiaru jego wakacji nie bierze się pod uwagę, ile dni wykorzystał w agencji.

Przykład

Pracownik z ośmioletnim stażem pracy od 1 stycznia do 31 października 2011 r. miał podpisaną umowę o pracę z APT. Podczas tej umowy wziął 20 dni urlopu. Od 1 grudnia 2011 r. podjął pracę na zasadach ogólnych. Mimo że wykorzystał już 20 dni urlopu, za grudzień otrzyma dwa dni wolnego.

Przykład

Pracownik z 11-letnim stażem był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 stycznia do 29 listopada 2011 r. W tym okresie wybrał 26 dni urlopu. Od 1 grudnia 2011 r. podjął pracę w APT.

Za grudzień agencja nie naliczyła pracownikowi urlopu, gdyż w poprzednim zatrudnieniu wykorzystał cały przysługujący mu roczny wymiar.

Urlopu wypoczynkowego tymczasowemu udziela agencja, gdyż to ona jest pracodawcą. Natomiast pracodawca użytkownik, który korzysta z pracy czasownika, powinien mu udzielić dnia wolnego w odpowiednim czasie.

Udziela agencja

Jeśli pracownik jest skierowany do pracodawcy użytkownika na krócej niż sześć miesięcy, APT może ustalić z tym pracodawcą wykorzystanie urlopu w całości lub części. Jednak nie musi tego robić, a wtedy pracownik zostanie pozbawiony prawa do skorzystania z dni wolnych.

Po zakończeniu umowy otrzyma jednak rekompensatę w postaci ekwiwalentu. Z kolei kierując pracownika na sześć miesięcy bądź dłużej do pracodawcy użytkownika, trzeba mu umożliwić skorzystanie z czasu wolnego (art. 10 ustawy).

Ile ekwiwalentu

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez niego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni, za które to wynagrodzenie przysługiwało (art. 17 ust. 4 ustawy).

Przykład

Zatrudniliśmy pracownika tymczasowego na 37 dni. Jak wyliczyć mu ekwiwalent za urlop? Czy do podstawy należy przyjąć całe wynagrodzenie, jakie pracownik w tym czasie otrzymał?

Nie. Ustalając podstawę wymiaru ekwiwalentu, należy uwzględnić wynagrodzenie za okres, za który podwładny nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, czyli za 30 dni.

Przykład

APT zawarła z tym samym pracownikiem tymczasowym trzy kolejne umowy o pracę. Jedną od 9 lipca do 31 lipca (23 dni), drugą od 6 do 9 sierpnia (4 dni) i ostatnią od 10 do 14 września (5 dni). Za każdym razem podwładny był kierowany do innego pracodawcy użytkownika. Za ile dni tej osobie należy się ekwiwalent?

Pracownik nabył prawo do ekwiwalentu za dwa dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ pozostawał do dyspozycji pracodawców użytkowników łącznie przez 32 dni.

Na żądanie nie zawsze

Pracownikowi tymczasowemu, tak samo jak zwykłemu, przysługuje prawo do skorzystania z czterech dni urlopu na żądanie w roku, ale tylko wtedy, gdy jest on zaangażowany na minimum sześć miesięcy.

Autorka jest specjalistką ds. kadr i płac