Prowadzenie przedszkoli, zespołów wychowania przedszkolnego lub innych form wychowania przedszkolnego nie jest zastrzeżone dla gmin. Takie placówki, tak samo jak żłobki i kluby dziecięce, może też założyć osoba fizyczna lub prawna. Wcześniej trzeba uzyskać wpis do gminnej ewidencji.

Warto zastanowić się nad założeniem punktu lub zespołu przedszkolnego. Łatwiej otworzyć taką placówkę. W przeciwieństwie do przedszkola, które musi być czynne codziennie przez minimum pięć godzin dziennie, punkt może działać tylko przez trzy godziny we wszystkie dni tygodnia, a zespół – tylko w wybrane dni. Minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć jest zróżnicowany zależnie od liczebności grupy dzieci i wynosi od 12 do 25 godzin. W obu formach zajęcia mogą być prowadzone w grupach liczących od trzech do 25 dzieci w wieku od trzech do pięciu lat.

Przedsiębiorca musi zapewnić w swoim lokalu  bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci. Będzie on musiał uzyskać pozytywną opinię m.in. powiatowego inspektora sanitarnego. Wymagania sanitarne oraz budowlane dla punktu i zespołu przedszkolnego też są nieco łagodniejsze niż w przypadku przedszkola.

Zajęcia w ramach zespołu lub punktu mogą być prowadzone w lokalu znajdującym się na parterze budynku z co najmniej dwoma wyjściami na zewnątrz. Jednym z nich powinny być drzwi lub okno umożliwiające bezpośrednie wyjście na przestrzeń otwartą.

Powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego do zbiorowego pobytu od trzech do pięciu dzieci powinna wynosić co najmniej 16 mkw. W przypadku większej liczby dzieci niż pięć wymagana powierzchnia ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o 2 mkw., jeżeli pobyt dziecka nie przekracza pieciu godzin dziennie. Jeżeli jest dłuższy, powierzchnia zwiększa się o 2,5 mkw. Minimalna wysokość pomieszczeń to 2,5 m.

Osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w niepublicznym punkcie lub zespole może otrzymać na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości nie niższej niż 50 proc. wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gminę.

Aby ją uzyskać, musi podać planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.