Ewidencja czasu pracy to dokument, w którym wpisuje się czas pracy kierowcy w danej dobie z uwzględnieniem pracy w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych i w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
Tu też zapisuje się czas dyżurów, urlopów, zwolnień od pracy oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.
Tachograf, co do zasady stosowany przez kierowców dużych pojazdów samochodowych (powyżej 3,5 t lub przewożących powyżej dziewięciu osób łącznie z kierowcą), uwzględnia czas prowadzenia pojazdu, innej pracy (oznaczającej wszelkie czynności inne niż prowadzenie pojazdu, a także wszelkie prace wykonywane dla tego samego lub innego pracodawcy w sektorze transportowym lub poza nim), okresy gotowości, dyspozycji (oczekiwania, tzn. okresu, w którym kierowcy pozostają na stanowisku pracy tylko w celu odebrania informacji i rozpoczęcia bądź wznowienia jazdy lub wykonywania innej pracy, czasu spędzonego obok kierowcy prowadzącego pojazd oraz czasu spędzonego w kuszetce, gdy pojazd jest w ruchu) oraz przerwy w pracy i okresy dziennego odpoczynku.
[b]Zatem informacje, które odczytywane są z tachografu, powinny być naniesione na ewidencję czasu pracy, ale z zastrzeżeniem, że stanowią tylko część danych z ewidencji czasu pracy.[/b]
[ramka][b]Czytaj więcej w poradniku [link=http://www.rp.pl/temat/423036.html]"Jak pracują kierowcy”[/link][/b][/ramka]