Umowa próbna także po umowie-zleceniu

Cywilnoprawny kontrakt i późniejszy krótki etat mogą obejmować taki sam charakter pracy. Najważniejsze jest poznanie kwalifikacji zatrudnionego i jego umiejętności. Ocena przydatności po wcześniejszym sprawdzeniu może być kontrowersyjna tylko według zasad współżycia społecznego.

Publikacja: 28.06.2016 07:15

Umowa próbna nie może trwać dłużej niż trzy miesiące

Umowa próbna nie może trwać dłużej niż trzy miesiące

Foto: 123RF

Od 22 lutego 2016 r. celem umowy na okres próbny jest sprawdzenie kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia po to, aby wykonywał określoną pracę. Tak wskazują znowelizowane przepisy kodeksu pracy. Czy jednak szef może zastosować taką umowę, gdy wcześniej zatrudniał tę samą osobę na kontrakcie cywilnoprawnym przy analogicznych zadaniach jak te, które mają być wykonywane w okresie próbnym?

W praktyce zatrudnienie nie ogranicza się tylko do stosunku pracy na umowach etatowych. Pracę wolno wykonywać też na podstawie rozwiązań elastycznych, niepodlegających kodeksowi pracy. Chodzi o tzw. umowy cywilnoprawne, takie jak zlecenie czy o dzieło. To legalne formy zatrudnienia regulowane przez kodeks cywilny. Często jednak wykorzystywane są jako przykrywka do świadczenia zadań w warunkach, w których pracobiorcy należy zapewnić etatowy angaż.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki