Aktualizacja: 19.04.2016 07:15 Publikacja: 19.04.2016 07:15
Foto: www.sxc.hu
Samowolne wypłacanie sobie przez pracownika zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia to uzasadniony powód rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Gdyby np. zatrudniony jako kierownik sklepu samowolnie wypłacił sobie z firmowej kasy zaliczkę wynagrodzenia za dwa najbliższe miesiące, szef mógłby uznać to za podstawę dyscyplinarnego zwolnienia na mocy art. 52 § 1 pkt 1 k.p. W myśl tego przepisu pracodawca rozwiązuje angaż bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków. Z pewnością samowolna wypłata pieniędzy pracodawcy narusza podstawowy obowiązek pracowniczy, jakim jest dbanie o dobro zakładu i chronienie jego mienia (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 675/99). Bez obaw więc szef rozwiąże z pracownikiem umowę w sposób natychmiastowy.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Samo mieszkanie w domu rodziców za ich zgodą nie prowadzi do zasiedzenia zajmowanej nieruchomości czy choćby jej części. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego, które ma duże znaczenie praktyczne.
Pismo procesowe złożone w postaci elektronicznej, poza pewnymi szczególnymi procedurami, nie wywołuje skutków.
Sąd rozpatrujący w postępowaniu upominawczym pozew banku przeciwko kredytobiorcy ma obowiązek badania ważności i skutku wiążącego umowy łączącej strony - orzekł Sąd Najwyższy.
Czy dane sędziów poddawanych testowi niezawisłości i bezstronności mogą być publikowane? Z takim pytaniem do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwróciła się I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska.
Od dwóch lat pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy obejmuje także SN, ale tylko kilka procent np. spraw frankowych trafia do SN.
Sąd Najwyższy odmówił w środę podjęcia uchwały o tym, czy prokurator Dariusz Korneluk jest uprawniony do wykonywania obowiązków prokuratora krajowego. Jak uzasadnił odmowę skład trzech tzw. starych sędziów Izby Karnej?
TK po raz kolejny uznał, że ustawa przyjęta przez Sejm bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jest niezgodna z konstytucją.
Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za rok 2023. Partia Jarosława Kaczyńskiego postanowiła wystąpić z tą sprawą do Sądu Najwyższego. Ryszard Kalisz zapowiada zaś, że PKW nie uzna orzeczenia SN.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas