Samowolne działania przy firmowym sprzęcie mogą pozbawić etatu

Za samowolne działania pracownika można go zwolnić dyscyplinarnie lub żądać odszkodowania. Niewykluczone, że przy przestępstwie pracodawca zawiadomi organy ścigania, aby wszczęły postępowanie karne.

Publikacja: 19.04.2016 07:15

Samowolne działania przy firmowym sprzęcie mogą pozbawić etatu

Foto: www.sxc.hu

Samowolne wypłacanie sobie przez pracownika zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia to uzasadniony powód rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Gdyby np. zatrudniony jako kierownik sklepu samowolnie wypłacił sobie z firmowej kasy zaliczkę wynagrodzenia za dwa najbliższe miesiące, szef mógłby uznać to za podstawę dyscyplinarnego zwolnienia na mocy art. 52 § 1 pkt 1 k.p. W myśl tego przepisu pracodawca rozwiązuje angaż bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków. Z pewnością samowolna wypłata pieniędzy pracodawcy narusza podstawowy obowiązek pracowniczy, jakim jest dbanie o dobro zakładu i chronienie jego mienia (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 675/99). Bez obaw więc szef rozwiąże z pracownikiem umowę w sposób natychmiastowy.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki