Wiele inwestycji wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Bez niej nie uzyska się choćby pozwolenia na budowę np. autostrady, drogi ekspresowej, elektrowni, lotniska.
W niektórych jednak przypadkach o potrzebie jej wydania decydują urzędnicy. Mogą oni zadecydować o tym przy inwestycjach takich, jak: montownie pojazdów, tartaki ?i stolarnie posiadające instalacje do impregnacji drewna lub o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 10 tys. metrów sześciennych drewna na rok, cukrownie, browary, trasy ?i wyciągi narciarskie, stadiony czy pola golfowe. Podobne zasady mogą obowiązywać przy budowie niektórych hoteli.
Co zawiera raport
To, jaki organ przeprowadza ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko i analizuje przedstawiony przez przedsiębiorcę raport zależy od rodzaju przedsięwzięcia. Dla tych, które zawsze w znaczącym stopniu wpływają na przyrodę, właściwy jest regionalny dyrektor ochrony środowiska. Do niego trzeba też skierować kroki, gdy planuje się budowę drogi, linii kolejowej czy sztucznych zbiorników wodnych. Starosta jest właściwy w przypadku scalania, wymiany lub podziału gruntów. A w pozostałych przypadkach (poza obszarami lasów) właściwi są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.
Jeżeli przedsiębiorca zobowiązany jest przygotować raport oddziaływania inwestycji na środowisko, to musi zadbać, by zawierał on opis planowanego przedsięwzięcia.
W opisie należy podać choćby przewidywane rodzaje ?i ilości zanieczyszczeń, jakie mogą powstać w trakcie użytkowania danego obiektu. Trzeba też opisać przewidywany wpływ na przyrodę ?i uwzględnić wzajemne oddziaływanie na środowisko nie tylko tej inwestycji, ale i innych, jakie są w pobliżu. Może się bowiem okazać, że z powodu innego przedsięwzięcia nie da się już zrealizować w tym miejscu danej inwestycji, gdyż wpływ na środowisko byłby zbyt duży.
Prawo nie tylko ekologów
Gmina lub regionalna dyrekcja ochrony środowiska (RDOŚ) może określić zakres raportu czy wskazać przedsiębiorcy rodzaje wariantów alternatywnych wymagających zbadania. Może też narzucić mu metody badań, jakimi ma się posługiwać. Ponadto urzędnicy mogą też domagać się uzupełnienia raportu ?w trakcie prowadzonej oceny oddziaływania inwestycji ?na środowisko.
W postępowaniu w gminie czy RDOŚ dotyczącym oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko każdy ma prawo wziąć udział i składać swoje uwagi czy wnioski. ?Z tego uprawnienia często korzystają zarówno lokalne społeczności, jak i organizacje ekologiczne. I gmina określa 21-dniowy termin na zgłaszanie uwag i wniosków.
Wady zostaną wytknięte
Jeżeli raport ma wady, to trzeba się liczyć, że zostaną one wytknięte. W takiej sytuacji będzie trzeba poprawić dokumentację, by uzyskać ?tzw. decyzję środowiskową. Jeżeli przedsiębiorca ją już otrzyma, to musi się też liczyć, że np. gmina określi ?w niej dopuszczalny wpływ inwestycji na środowisko. Może to się wiązać np. z koniecznością zamontowania ekranów akustycznych przy drogach czy zastosowaniu innych rozwiązań ograniczających ingerencję inwestycji w środowisko.