Tak.
W myśl art. 115a ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (dalej: p.o.ś.) w razie stwierdzenia przez organ ochrony środowiska, na podstawie pomiarów własnych, pomiarów dokonanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem, w wyniku jego działalności, zostały przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu. Na podstawie tego przepisu możliwe jest więc wydanie przez organ ochrony środowiska decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu na podstawie czynności kontrolnych jeszcze przed wszczęciem postępowania administracyjnego. Z przepisów nie wynika także, aby po upływie określonego czasu wyniki pomiarów się dezaktualizowały.
W decyzji można określić wymagania mające na celu nieprzekraczanie poza zakładem dopuszczalnych poziomów hałasu, a w szczególności:
W sytuacji, gdy hałas powstaje w związku z eksploatacją dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, kolei linowych, portów oraz lotnisk lub z działalnością osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą, decyzji się nie wydaje. Istota funkcjonowania stacji paliw sprowadza się jednak do obsługi pojazdów mechanicznych. W związku z tym ruch samochodowy w obrębie tej stacji, w tym wjazd na stację i zjazd w kierunku drogi publicznej, powinien zostać zakwalifikowany jako związany z funkcjonowaniem stacji (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2014 r., II OSK 2539/12).
W myśl art. 3 pkt 48 p.o.ś. zakładem jest jedna lub kilka instalacji wraz z terenem, do którego prowadzący instalacje posiada tytuł prawny, oraz znajdującymi się na nim urządzeniami. Adresatem decyzji może być tylko zakład, który swoją działalnością powoduje przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Dopuszczalne poziomy hałasu ustala się bowiem dla danego zakładu powodującego jego emisję (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 marca 2012 r., II OSK 2486/10).
Warto także zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 3 pkt 41 p.o.ś przez termin „tytuł prawny" należy rozumieć nie tylko prawo własności czy użytkowanie wieczyste, ale także trwały zarząd, ograniczone prawo własności albo stosunek zobowiązaniowy. W tym katalogu mieści się też umowa dzierżawy.
W rozpatrywanym przypadku obowiązek podejmowania działań zmierzających do zmniejszenia hałasu emitowanego w związku z funkcjonowaniem stacji paliw ciążył zatem na prowadzącej ją spółce.
—porady opracowała Anna Puszkarska,?radca prawny
podstawa prawna: art. 3 pkt 41 i 48, art. 115a ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1232 ze zm.)