Zgodnie z przepisami najem prywatny (określony w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) oraz pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) to odrębne źródła przychodów. Najem może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a działalność podlega daninie na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 27 ustawy o PIT).

Co do zasady wybór formy rozliczenia należy do właściciela nieruchomości. Jedynie gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

Wszyscy właściciele muszą dobrze przemyśleć decyzję, bo sposób rozliczenia najmu można zmienić dopiero w następnym roku podatkowym.

Nie ma jednak przeszkód, by osoba kończąca działalność gospodarczą rozpoczęła prywatny wynajem w trakcie roku podatkowego. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB1/415-44/11-4/MD). Dyrektor IS odpowiadał na pytanie kobiety, która po kilku latach działalności gospodarczej zlikwidowała ją w lutym 2011 r. Z działalności uzyskiwała m.in. przychody z najmu nieruchomości. W marcu 2011 r. złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie, że od tego miesiąca będzie uzyskiwać przychody z tzw. najmu prywatnego. Jednocześnie oświadczyła, że wybiera opodatkowanie ryczałtem według stawki 8,5 proc. Przedmiotem najmu będzie również nieruchomość, z której do końca lutego uzyskiwała przychody w ramach działalności gospodarczej.

Dyrektor IS potwierdził, że złożone przez nią pismo jest skuteczne, co oznacza, iż może się rozliczać ryczałtem.

Reklama
Reklama

Więcej w serwisie:

Podatek dochodowy

»

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych