Aktualizacja: 31.10.2024 16:52 Publikacja: 29.10.2024 04:22
Foto: Adobe Stock
Finanse, a konkretnie zarządzanie aktywami, bankowość, rozrywka oraz metale i górnictwo (raczej nie węglowe), to globalni liderzy optymizmu wśród branż objętych najnowszym badaniem firmy doradczo-audytorskiej EY, która w ramach swego sondażu EY CEO Outlook Pulse po raz pierwszy sprawdziła też poziom optymizmu i pewności siebie prezesów 1200 dużych firm z 20 państw (niestety, bez Polski).
„Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje raport podsumowujący wyniki Indeksu Zaufania prezesów firm (Global CEO Confidence Index), który pokazuje optymistyczne na ogół nastawienie globalnych top menedżerów. W skali od 0 do 100 punktów perspektywy rozwoju biznesu (w tym gospodarki, swoich firm i branż) w najbliższych 12 miesiącach badani prezesi ocenili średnio na 70,5 pkt.
Inwestowanie, bankowość, ubezpieczenia, audyt, doradztwo – to tylko przykłady obszarów, w których coraz większą rolę odgrywają zaawansowane algorytmy. Zmieniają też mocno pracę kontrolerów finansowych.
Poniedziałkowe dane o PMI dla polskiego przemysłu zaskoczyły pozytywnie, ale nie zmieniają ogólnej sytuacji. Ekonomiści czekają w listopadzie m.in. na dane o PKB w trzecim kwartale.
Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w handlu elektronicznym we wszystkich możliwych działaniach: od obsługi klienta, przez automatyzację procesów sprzedażowych i predykcyjną analitykę, po wykrywanie fałszywych komentarzy i podróbek markowych produktów.
Sztuczna inteligencja w konsultingu umożliwia szybszą analizę danych, prognozowanie trendów, lepsze identyfikowanie problemów i dostarczanie precyzyjnych, spersonalizowanych rekomendacji biznesowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Jeżeli w projekcie stwierdzono nieprawidłowość, beneficjent musi zwrócić dofinansowanie unijne wraz z odsetkami. Kto korzysta na dodatkowych wpływach z tytułu odsetek? Budżet Unii Europejskiej, czy budżet państwa?
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
Jeżeli marki nie zmienią podejścia do zrównoważonego rozwoju dzisiaj to nie wygramy i nie zmniejszymy wpływu na środowisko, a wręcz przeciwnie – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk z T-Mobile Polska. Opowiada, co robi telekom aby być neutralnym dla środowiska i zdradza jakie ma efekty.
Kluczem do osiągnięcia przewagi stała się zdolność do pozyskiwania danych z lądu, powietrza, wody, kosmosu i cyberprzestrzeni, a następnie ich szybkiego przetwarzania i dostarczania do dowódców oraz żołnierzy – mówi generał Mary A. Legere, dyrektorka zarządzająca w Accenture Global Defense.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Polska nie wypracowała standardów dotyczących cyberbezpieczeństwa w energetyce, a realizuje olbrzymie inwestycje w sektorze. Powszechność niesprawdzonych technologii w infrastrukturze krytycznej może przynieść zgubne skutki – ocenia prezes Apatora Maciej Wyczesany.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
W Polsce główną barierą ciągle hamującą rozwój innowacji jest brak współpracy i przepływu informacji między światami nauki i biznesu – mówi Witold M. Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska.
Chociaż nowe, bardziej wymagające zasady raportowania niefinansowego obejmą na razie tylko duże spółki, to unijne regulacje muszą już uwzględniać również ich dostawcy z sektora MŚP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas