Aktualizacja: 03.12.2024 20:25 Publikacja: 18.08.2024 22:07
Foto: Voronamanshutterstock
Temperatura na rynku najmu mieszkań zaczyna rosnąć. Jak mówi ekspert rynku Marcin Drogomirecki, przełom lipca i sierpnia to już tradycyjnie początek sezonowego ożywienia popytu.
– Przybywa poszukujących
mieszkań, głównie studentów. Z oferty w pierwszej kolejności znikają
najatrakcyjniejsze, przeważnie najtańsze oferty – zauważa. – Pozostające na rynku droższe lokale stają się punktem odniesienia dla
właścicieli, którzy zaczynają poszukiwanie najemcy. Oczekują podobnych,
wyższych stawek. Zainteresowanie droższymi mieszkaniami jest jednak bardzo
umiarkowane.
Ceny nowych mieszkań w największych, czyli drogich miastach, spadły. Deweloperzy chętnie dają rabaty. Średnia zniżka to 5 proc. – wynika z lipcowego barometru portalu Tabelaofert.pl.
Ceny nowych mieszkań ustabilizowały się, ale ich sprzedaż wciąż spada, co jest efektem bardzo drogich kredytów – wynika z barometru portalu Tabelaofert.pl. Ożywienie widać na rynku lokali wakacyjnych.
Ofertowe ceny mieszkań używanych są stabilne z tendencją do spadków. Sprzedający, którzy długo czekają na kupca, godzą się na obniżki.
Kupujący mieszkania do kolejnej zapowiedzi programu „Na start” podchodzą z dużą ostrożnością.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Stawki najmu mieszkań się stabilizują. Rentowność inwestycji w lokale na wynajem spada, w efekcie maleje popyt inwestycyjny. Czynsze mogą pójść w górę w szczycie studenckiego sezonu. W jakie nieruchomości warto dziś zainwestować? Czy mieszkanie na wynajem to wciąż dobra lokata kapitału?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Listopad przyniósł spadek sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. W dół poszły średnie ceny lokali w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika z danych portalu GetHome.pl.
Postulaty zniesienia ograniczeń w obrocie ziemią rolną i uwolnienia terenów spółek Skarbu Państwa znalazły uznanie w ocenie i budowniczych mieszkań, i ekspertów. Czego branża nie popiera?
Resort rozwoju pokazał założenia projektu tzw. ustawy podażowej. Ma uwolnić grunty pod osiedla mieszkaniowe i ułatwić prowadzenie inwestycji. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 roku.
W listopadzie sprzedaż mieszkań była stabilna, deweloperzy wciąż dużo wprowadzali do oferty, która ustanowiła nowy rekord. Jest i korekta cen, ale mieszkania dostępne są dla zamożnych.
Co zrobić, jeśli brakuje mieszkań dla mieszkańców, bo zajmują je turyści? Władze Paryża mają pomysł - jeszcze bardziej ograniczyć użyczanie lokali przyjezdnym na krótki najem.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Możliwość weryfikacji najemców zyskają użytkownicy aplikacji Mieszczanin. Rozwiązanie pozwoli też monitorować płatności.
Zdarza się, że osoby publiczne wykorzystują popularność, aby szybciej sprzedać nieruchomość. Ale nie zawsze sprzedający chcą się afiszować nazwiskiem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas