Aktualizacja: 07.12.2024 16:11 Publikacja: 18.08.2024 22:07
Foto: Voronamanshutterstock
Temperatura na rynku najmu mieszkań zaczyna rosnąć. Jak mówi ekspert rynku Marcin Drogomirecki, przełom lipca i sierpnia to już tradycyjnie początek sezonowego ożywienia popytu.
– Przybywa poszukujących
mieszkań, głównie studentów. Z oferty w pierwszej kolejności znikają
najatrakcyjniejsze, przeważnie najtańsze oferty – zauważa. – Pozostające na rynku droższe lokale stają się punktem odniesienia dla
właścicieli, którzy zaczynają poszukiwanie najemcy. Oczekują podobnych,
wyższych stawek. Zainteresowanie droższymi mieszkaniami jest jednak bardzo
umiarkowane.
Ceny nowych mieszkań w największych, czyli drogich miastach, spadły. Deweloperzy chętnie dają rabaty. Średnia zniżka to 5 proc. – wynika z lipcowego barometru portalu Tabelaofert.pl.
Ceny nowych mieszkań ustabilizowały się, ale ich sprzedaż wciąż spada, co jest efektem bardzo drogich kredytów – wynika z barometru portalu Tabelaofert.pl. Ożywienie widać na rynku lokali wakacyjnych.
Ofertowe ceny mieszkań używanych są stabilne z tendencją do spadków. Sprzedający, którzy długo czekają na kupca, godzą się na obniżki.
Kupujący mieszkania do kolejnej zapowiedzi programu „Na start” podchodzą z dużą ostrożnością.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Stawki najmu mieszkań się stabilizują. Rentowność inwestycji w lokale na wynajem spada, w efekcie maleje popyt inwestycyjny. Czynsze mogą pójść w górę w szczycie studenckiego sezonu. W jakie nieruchomości warto dziś zainwestować? Czy mieszkanie na wynajem to wciąż dobra lokata kapitału?
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Mimo wysokich kosztów energii ceny materiałów budowlanych są wciąż na dość stabilnym poziomie. W skali kraju koszty budowy domów w 2025 roku będą rosły w tempie podobnym do prognozowanej inflacji, czyli 5-6 proc. lub nieco powyżej tego poziomu.
Allcon rozpoczyna budowę wielofunkcyjnego kompleksu przy ul. Kieleckiej w Gdyni. W pierwszym etapie deweloper wybuduje 17-kondygnacyjny budynek z apartamentami i lokalami usługowymi.
W listopadzie na większości rynków średnie ceny nowych lokali lekko spadły - wynika z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Recepta na zmianę linii orzeczniczej składa się z kilku elementów: trudnej sprawy z istotnym zagadnieniem prawnym, merytorycznych argumentów dowodzących, że wcześniejsze orzeczenia były błędne oraz odważnych, mądrych sędziów nie bojących się wydać własnego wyroku.
Inwestorzy rywalizują o dobre, rozsądnie wycenione działki budowlane. Sytuacja się nie zmieni, jeśli nie zostaną uwolnione grunty będące w zasobach Skarbu Państwa – mówią deweloperzy.
Październikowy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe okazał się chwilowy. Statystyki wróciły do tego, co widzieliśmy wcześniej. Popyt na pożyczki może się dalej schładzać w oczekiwaniu na spadek cen mieszkań.
Niewykończone mieszkanie z rynku wtórnego może być droższe niż u dewelopera. Za co zgarnie premię sprzedający?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas