Aktualizacja: 16.01.2025 07:33 Publikacja: 25.08.2024 23:58
Foto: Adobe Stock
W czasie Europejskiego Kongresu Finansowego na początku czerwca zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przeszło 40 ekonomistów, którzy przedstawili swoje prognozy dotyczące m.in. najważniejszych wskaźników makroekonomicznych. Konsens, czyli średnia oczekiwań dotyczących tempa wzrostu PKB, to 3,2 proc. r./r. w tym roku. Średnia na przyszły rok to 3,8 proc. r./r.
Decyzja administracji Joe Bidena o ograniczeniu eksportu chipów do Polski nie zatrzęsie naszym rynkiem AI, bo limity znacznie przewyższają możliwości rodzimych firm i uczelni czy plany rządu w tym zakresie – twierdzą eksperci.
Nawet jeśli dywersyfikacja obniży zyski, akcje firm mogą pójść w górę, bo biznesy narażone na wpływ geopolityki notowane są z dyskontem – mówi Cindy Levy, senior partner w McKinsey & Company.
Jedną piątą wszystkich kontraktów w ramach rządowych programów budowy dróg realizują obecnie firmy z Azji. Polscy wykonawcy oskarżają je o nierówną konkurencję.
Rynek start-upów nad Wisłą skończył 2024 r. z przytupem – wstępne szacunki PFR wskazują, że do innowacyjnych firm w naszym kraju popłynęło ponad 2,3 mld zł. A to o około 10 proc. lepszy wynik niż przed rokiem.
We władzach giełdowych spółek finansowych jest za mało kobiet. Czy unijne wymogi doprowadzą do zmian kadrowych?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W przyszłym roku świat technologii zdominuje sztuczna inteligencja. AI zmieni rynek i gospodarkę, wpłynie na pracodawców i zatrudnienie. Sporo zawodów ulegnie zmianie, a roboty zyskają nowe możliwości.
Mijający rok był rekordowy dla światowej turystyki. Zsumowana wartość wydatków turystów wyniosła, według szacunków, 1,61 biliona dolarów. To o wiele więcej niż w świetnym roku 2019 i jeszcze lepszym 2023.
Nadchodzi era wszechobecnej inteligencji – autonomicznych agentów AI oraz robotów. Optymiści widzą szanse na rozwój, a pesymiści epokowe ryzyka.
Pandemiczne ograniczenia, obawy o inflację, napięcia polityczne – to wszystko branża turystyczna chce zostawić daleko za sobą. Rok 2025 i kolejne przyniosą nowe trendy i nowe miejsca wypoczynku.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W Polsce mieszka niemal 4 mln osób deklarujących się jako członkowie mniejszości seksualnych, a ich liczba rośnie – wynika z międzynarodowego sondażu. To dużo większy odsetek niż w dotychczasowych badaniach, w których społeczność LGBT+ szacowano na połowę mniejszą.
Europejski Kongres Finansowy przedstawił raport o prognozach i wyzwaniach dla polskiej gospodarki na podstawie prognoz ekonomistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas