Aktualizacja: 19.12.2024 07:20 Publikacja: 19.12.2024 04:41
Foto: Tomasz Sitarski
Komisja Europejska obiecała, że w ciągu pierwszych 100 dni (kadencja rozpoczęła się się 1 grudnia) przedstawi czysty przemysłowy ład (ang. Clean Industrial Deal), który ma być wizytówką drugiej kadencji przewodniczącej Ursuli von der Leyen. O ile w 2019 roku priorytetem był Europejski Zielony Ład, to teraz KE chce postawić na konkurencyjną gospodarkę. Zielone cele zostają utrzymane, ale ma im towarzyszyć polityka wsparcia dla europejskiego przemysłu. Polska – tak jak kilka innych krajów – chciałaby, żeby przy tej okazji dokonać jednak rewizji kilku elementów przyjętego już pakietu legislacyjnego Fit for 55, czyli zestawu regulacyjnego prowadzącego do obniżenia emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku.
Nowy program wsparcia zakupu samochodów elektrycznych ma większy budżet, ale wyklucza dotacje dla firm, które kupują zdecydowaną większość tego rodzaju aut w Polsce.
Choć deweloperzy kuszą promocjami, kupujący nie rwą się do zakupów. W efekcie ceny się stabilizują. A eksperci mówią już o ich możliwym spadku w 2025 roku.
Choć deweloperzy kuszą promocjami, a sprzedający mieszkania używane dają nawet 10-proc. rabaty, kupujący nie rwą się do zakupów. Są wybredni, mogą przebierać w ogromnej ofercie. W najbliższym czasie zwyżki cen są mało prawdopodobne.
W tym roku wartość rynku zbliży się do 140 mld zł, później ma rosnąć ok. 8 proc. rocznie. Konsumenci zwiększą wydatki w poszukiwaniu okazji i wygody.
Brak tzw. piaskownic regulacyjnych dla systemów sztucznej inteligencji i zakusy zaostrzenia przepisów względem AI mogą zabić polskie nadzieje związane z rozwojem tej technologii – alarmują eksperci.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
Kraj sprawujący prezydencję w UE nie narzuca agendy, ale zbliża się do innych państw – mówi „Rzeczpospolitej” Jim Cloos, były dyrektor generalny w Radzie UE, który blisko współpracował z prezydencjami wszystkich państw Unii Europejskiej.
Priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej powinno być zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego dla unijnych obywateli. Wydarzenia z ostatnich lat: pandemia Covid-19, wojna w Ukrainie, pozrywane łańcuchy dostaw, a także proces ich odbudowy w nowych realiach gospodarczych i geopolitycznych dobitnie pokazują jego znaczenie.
Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła nastawienie UE do rozszerzenia. Bałkany Zachodnie próbują z tego korzystać, ale tempo jest powolne.
Masło przekroczyło granicę 10 zł za kostkę, wywołując reakcje na rynku, w rządzie i w społeczeństwie. Dlaczego jego cena stała się symbolem problemów ekonomicznych? Czy masło to już towar luksusowy? Maślanej historii, która przenika politykę, memy i codzienne życie Polaków, przygląda się gość podcastu „Rzecz w tym”.
Komisja Europejska wszczyna szczegółowe postępowanie wyjaśniające dotyczące planowanej przez Polskę pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej. Pierwszy raz publicznie pojawia oficjalnie kwota, ile może nas kosztować elektrownia jądrowa na Pomorzu.
Rok 2024 kończy się symbolicznym wzrostem bieżących i wyprzedzających nastrojów konsumenckich. Są one jednak nieco słabsze niż na początku roku. Wszystko to, mimo poczucia, że nasza sytuacja finansowa jest bardzo dobra.
Problemem jest wytwarzanie wodoru na przemysłową skalę, stąd jego niewielkie zastosowanie. Jednak według najnowszych badań ogromne ilości tego gazu kryją się pod ziemią. Mogłyby wystarczyć na setki lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas