Pakiet antyblackoutowy zwiastuje rewolucję. Będą protesty
Polskie Sieci Elektroenergetyczne proponują stopniowe pełne uwolnienie cen prądu dla konsumentów. Chcą też wyjąć spółki dystrybucyjne spod nadzoru Ministerstwa Aktywów Państwowych. I wprowadzić w nich „złotą akcję Skarbu Państwa”.
Rosnący udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji prądu w Polsce zmusza Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) do ułożenia rynku energii niemal na nowo. Pretekstem do przedstawienia rekomendowanych zmian w prawie i zbioru dobrych praktyk okazał się kwietniowy blackout w Hiszpanii. Wstępne wnioski płynące z Półwyspu Iberyjskiego zaowocowały przygotowaniem przez PSE kierowane przez Grzegorza Onichimowskiego „pakietu antyblackoutowego”, z poparciem rządowego pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciecha Wrochny. Dokument został już zaakceptowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i skierowany do konsultacji.
Pozostało jeszcze 95% artykułu
Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!
Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.
Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.