Reklama

Mroźna zima powoduje wzrost cen i zużycia gazu

W tym roku kurs błękitnego paliwa zwyżkował już o kilkadziesiąt procent i nie można wykluczyć, że nadal będzie rósł. Dużo zależy od dalszego tempa jego zużycia na cele grzewcze i produkcyjne, spadku zapasów, dostaw LNG i geopolityki.
Gaz-System, do którego należą gazociągi przesyłowe w Polsce, zanotował 8 stycznia rekordową dobową w

Gaz-System, do którego należą gazociągi przesyłowe w Polsce, zanotował 8 stycznia rekordową dobową wielkość przetransportowanego surowca na poziomie 108 mln m sześc.

Foto: AdobeStock

Od trzech tygodni ceny gazu ziemnego na europejskich giełdach gwałtownie rosną. Jeszcze na początku stycznia na kluczowym rynku TTF błękitnym paliwem handlowano po mniej niż 28 euro za 1 MWh (megawatogodzina). W tym tygodniu kurs lutowych kontraktów chwilami przekraczał już 40 euro. Drogo zrobiło się również na rodzimej Towarowej Giełdzie Energii. Indeks TGEgasDA we wtorek osiągnął wartość 213,79 zł, podczas gdy na początku stycznia znajdował się poniżej 150 zł. Głównym powodem wzrostów jest mroźna zima.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama