Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadzi obligatoryjne mediacje na etapie przedsądowym w sprawach gospodarczych i pracowniczych

Powszechność mediacji, sprawne działanie wymiaru sprawiedliwości, stosunki społeczne sprzyjające rozwojowi – to system naczyń połączonych.

Aktualizacja: 12.05.2021 12:36 Publikacja: 12.05.2021 00:01

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadzi obligatoryjne mediacje na etapie przedsądowym w sprawach gospodarczych i pracowniczych

Foto: shutterstock

Zapowiadana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego może wydać się rewolucyjna lub nawet budzić kontrowersje, bo jej osią ma być wprowadzenie obligatoryjnej mediacji na etapie przedsądowym w sprawach gospodarczych i pracowniczych. Bez przystąpienia do mediacji sąd zwróci pozew wskutek niezachowania warunków formalnych pisma (art. 4583a i art. 4771c k.p.c.).

W ścisłej korelacji z przywołanymi zmianami przepisów k.p.c. pozostaje projekt zmian odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego i regulacji dotyczących prawa pracy. W zakresie stosunków gospodarczych planuje się dodanie art. 3961, nakładającego obowiązek zamieszczania w umowach zawieranych przez przedsiębiorców klauzul przewidujących, że gdy dojdzie do sporu między nimi dotyczącego zawartej umowy lub pozostającego w związku z nią, przed skierowaniem sprawy na drogę sądową podejmą próbę rozwiązania sporu poprzez mediację.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Radlińska o sądownictwie: Społeczeństwo może otrzymać kolejną dawkę chaosu
Sądy i Prokuratura
Wyrok sądowy a wyrok publiczny. Osąd opinii publicznej nabiera innego wymiaru
Sądy i Prokuratura
Skutki oportunizmu
Sądy i Prokuratura
Pochwała trudu zwykłego sędziego. Mimo czystek i politycznych rozgrywek w sądach trwa praca
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Sądy i Prokuratura
Czerwony rynek. Jaka jest skala handlu ludzkimi organami w celu transplantacji?