Aktualizacja: 17.04.2021 12:00 Publikacja: 17.04.2021 00:01
Foto: AdobeStock
W art. 1 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1465 z późn. zm., dalej jako u.s.m.) ustawodawca sprecyzował, że celem spółdzielni mieszkaniowej (dalej: spółdzielnia) jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin poprzez dostarczanie samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
Ponadto spółdzielnia nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, w szczególności z przekształceń praw do lokali (art. 1 ust. 11 u.s.m.). Wedle art. 1 ust. 2 u.s.m. przedmiotem działalności spółdzielni może być: budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych (pkt 1), budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych (pkt 2); budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków ich własności (pkt 3); udzielanie pomocy członkom w budowie budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych (pkt 4); budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu (pkt 5). Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków (art. 1 ust. 3 u.s.m.). Statut spółdzielni określa, którą działalność spośród wymienionych w ust. 2 i 3 prowadzi spółdzielnia (art. 1 ust. 4 u.s.m.). Spółdzielnia może zarządzać nieruchomością niestanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z jej właścicielem (współwłaścicielami) (art. 1 ust. 5 u.s.m.). Może prowadzić też inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli jest związana bezpośrednio z celem, o którym mowa w ust. 1 (art. 1 ust. 6 u.s.m.). Z powyższego wynika, że to spółdzielnia jest dla jej członków, a nie odwrotnie. Mimo to można zadać sobie pytanie, czy aby na pewno we wszystkich lub w większości przypadków powyższy cel i podstawa działania są zbieżne z rzeczywistym postrzeganiem ich przez członków spółdzielni. Skoro liczne jest orzecznictwo wyjaśniające powyższą problematykę, to odpowiedź wydaje się jednoznaczna.
Rozwój sztucznej inteligencji daje przestępcom zupełnie nowe możliwości – mówi Jacek Skała, prokurator z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
Narastające braki kadrowe i buńczuczne zapowiedzi eksterminacji nowych sędziów nie sprzyjają poprawie funkcjonowania sądów. Może więc warto wrócić do inicjatywy powołania sędziów pokoju?
13 grudnia 2024 r. minął rok od powołania pana Adama Bodnara na stanowisko ministra sprawiedliwości. Jest to dobry czas na podsumowanie dotychczasowych jego działań. Pan minister, obejmując funkcję, głosił hasło, że będzie „przywracał praworządność”.
Kto zakwestionował skutecznie ważność całej umowy kredytu, nie jest konsumentem i z własnej woli nigdy nim nie był.
W przypadkach, w których ustawodawca pozwala i jednocześnie zobowiązuje do dokonania wykładni przepisów, w których zawarł wyrażenia nieostre, a następnie do poczynienia oceny konkretnych okoliczności faktycznych z uwzględnieniem tych sformułowań, może dojść do rozbieżnych wyników wspomnianej interpretacji przepisów i zastosowania norm prawnych zawartych w tych przepisach. Taka sytuacja występuje także w odniesieniu do możliwości zastosowania tymczasowego aresztowania.
Zakręcony kaloryfer w mieszkaniu nie zwalnia z opłat za zużycie ciepła. W takim przypadku spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają prawo naliczyć uśrednioną kwotę. Przepisy dają im taką możliwość, bo dzięki temu zarządcy mogą walczyć z tzw. pasożytnictwem energetycznym. Warto o tym wiedzieć, by pod koniec sezonu grzewczego nie przeżyć przykrej niespodzianki.
Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.
Radni dwóch stołecznych dzielnic: Śródmieścia i Ochoty chcą, by miasto wspierało w budowie wind także wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe.
Trzeba poprawić m.in. regulacje dotyczące pełnomocników, którzy mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu – mówi Jan Sułowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.
Prawomocne unieważnienie uchwały śmieciowej daje podstawę do skorygowania deklaracji i żądania nadpłaconych w związku z tym opłat za śmieci. Tak uznał sąd administracyjny.
Upadłość spółdzielni, zwłaszcza mieszkaniowej, ma daleko idące skutki społeczne. Stanowi to ratio legis dla zachowania szczególnego trybu w podejmowaniu decyzji o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości.
Budowle należące do spółdzielni mieszkaniowej nie podlegają wyższej stawce podatku od nieruchomości, nawet jeśli część lokali jest wynajęta na firmy.
Rodzice nie mogą uznać długu małoletnich bez zgody sądu rodzinnego. Urzędnicy nie zawsze jednak mają tego świadomość.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas