Aktualizacja: 17.04.2021 12:00 Publikacja: 17.04.2021 00:01
Foto: AdobeStock
W art. 1 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1465 z późn. zm., dalej jako u.s.m.) ustawodawca sprecyzował, że celem spółdzielni mieszkaniowej (dalej: spółdzielnia) jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin poprzez dostarczanie samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
Ponadto spółdzielnia nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, w szczególności z przekształceń praw do lokali (art. 1 ust. 11 u.s.m.). Wedle art. 1 ust. 2 u.s.m. przedmiotem działalności spółdzielni może być: budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych (pkt 1), budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych (pkt 2); budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków ich własności (pkt 3); udzielanie pomocy członkom w budowie budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych (pkt 4); budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu (pkt 5). Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków (art. 1 ust. 3 u.s.m.). Statut spółdzielni określa, którą działalność spośród wymienionych w ust. 2 i 3 prowadzi spółdzielnia (art. 1 ust. 4 u.s.m.). Spółdzielnia może zarządzać nieruchomością niestanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z jej właścicielem (współwłaścicielami) (art. 1 ust. 5 u.s.m.). Może prowadzić też inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli jest związana bezpośrednio z celem, o którym mowa w ust. 1 (art. 1 ust. 6 u.s.m.). Z powyższego wynika, że to spółdzielnia jest dla jej członków, a nie odwrotnie. Mimo to można zadać sobie pytanie, czy aby na pewno we wszystkich lub w większości przypadków powyższy cel i podstawa działania są zbieżne z rzeczywistym postrzeganiem ich przez członków spółdzielni. Skoro liczne jest orzecznictwo wyjaśniające powyższą problematykę, to odpowiedź wydaje się jednoznaczna.
Wskazywanie, że prywatność sędziego powinna być chroniona tak samo jak każdego obywatela, to ślepy zaułek. Siła...
Szanuję zasady przydziału spraw w Izbie Karnej, choć się z nimi nie zgadzam – mówi sędzia Zbigniew Kapiński, pre...
Czy sąd ma być grupą wzajemnie popierających się kolesiów? A może ma się składać z niezależnych i niezawisłych s...
Służby państwa odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom nie powinny bagatelizować narastającej fa...
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – to trzy główne czynniki, które należy brać pod uwagę decydując się na inwestycję w mieszkanie – czy to z myślą o przechowaniu lub wzroście wartości, czy zwrocie z najmu.
Ustawa o broni i amunicji jest systemowo niespójna. Sędziów czy prokuratorów nie traktuje jako na tyle godnych z...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas