Aktualizacja: 17.04.2021 12:00 Publikacja: 17.04.2021 00:01
Foto: AdobeStock
W art. 1 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1465 z późn. zm., dalej jako u.s.m.) ustawodawca sprecyzował, że celem spółdzielni mieszkaniowej (dalej: spółdzielnia) jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin poprzez dostarczanie samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
Ponadto spółdzielnia nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, w szczególności z przekształceń praw do lokali (art. 1 ust. 11 u.s.m.). Wedle art. 1 ust. 2 u.s.m. przedmiotem działalności spółdzielni może być: budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych (pkt 1), budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych (pkt 2); budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków ich własności (pkt 3); udzielanie pomocy członkom w budowie budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych (pkt 4); budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu (pkt 5). Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków (art. 1 ust. 3 u.s.m.). Statut spółdzielni określa, którą działalność spośród wymienionych w ust. 2 i 3 prowadzi spółdzielnia (art. 1 ust. 4 u.s.m.). Spółdzielnia może zarządzać nieruchomością niestanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z jej właścicielem (współwłaścicielami) (art. 1 ust. 5 u.s.m.). Może prowadzić też inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli jest związana bezpośrednio z celem, o którym mowa w ust. 1 (art. 1 ust. 6 u.s.m.). Z powyższego wynika, że to spółdzielnia jest dla jej członków, a nie odwrotnie. Mimo to można zadać sobie pytanie, czy aby na pewno we wszystkich lub w większości przypadków powyższy cel i podstawa działania są zbieżne z rzeczywistym postrzeganiem ich przez członków spółdzielni. Skoro liczne jest orzecznictwo wyjaśniające powyższą problematykę, to odpowiedź wydaje się jednoznaczna.
Jesteśmy realistami: ten prezydent uważa, że nawet bez wniosku KRS może skutecznie powołać na urząd sędziego – mówi Jarosław Matras, sędzia SN.
Model ochrony prawnej ma kluczowe znaczenie zarówno dla samych ratowników medycznych, jaki i osób, które zdecydują się ich zaatakować w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.
Przemalowani, podzieleni, warczą na siebie jak psy. Dokładnie tak wygląda środowisko sędziowskie.
Z jednej strony granica przyzwolenia na krytykowanie sędziów również przez przedstawicieli władz publicznych daleko się przesunęła. Z drugiej zaś przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości rozliczani są najczęściej z każdego wręcz zdania.
Choć obecna kampania wyborcza, jak wiele wskazuje, może być ostrzejsza, to paradoksalnie rola sądów zmaleje. Muszą jednak zdać sobie sprawę z ograniczeń prawdy sądowej i kampanijnej procedury.
Nowe przepisy powinny uwzględniać specyfikę zarówno dużych, jak i małych spółdzielni, choćby w kwestii zlikwidowania możliwości organizowania walnych zgromadzeń w częściach.
Zniknie przepis, który umożliwia organizowanie zdalnych walnych zgromadzeń w spółdzielniach, a członka spółdzielni w posiedzeniach "walnego" będą mogły reprezentować tylko osoby z najbliższej rodziny. Zmiany dobre, ale niepełne - komentują eksperci. Spółdzielcy na dniach złożą własny projekt w formie petycji.
Zakręcony kaloryfer w mieszkaniu nie zwalnia z opłat za zużycie ciepła. W takim przypadku spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają prawo naliczyć uśrednioną kwotę. Przepisy dają im taką możliwość, bo dzięki temu zarządcy mogą walczyć z tzw. pasożytnictwem energetycznym. Warto o tym wiedzieć, by pod koniec sezonu grzewczego nie przeżyć przykrej niespodzianki.
Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.
Radni dwóch stołecznych dzielnic: Śródmieścia i Ochoty chcą, by miasto wspierało w budowie wind także wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe.
Trzeba poprawić m.in. regulacje dotyczące pełnomocników, którzy mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu – mówi Jan Sułowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.
Prawomocne unieważnienie uchwały śmieciowej daje podstawę do skorygowania deklaracji i żądania nadpłaconych w związku z tym opłat za śmieci. Tak uznał sąd administracyjny.
Upadłość spółdzielni, zwłaszcza mieszkaniowej, ma daleko idące skutki społeczne. Stanowi to ratio legis dla zachowania szczególnego trybu w podejmowaniu decyzji o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas