Marek Domagalski: Uwaga na (nie)chciany spadek

To może niezręczne, jednak w razie śmierci potencjalnego spadkodawcy, a jeszcze lepiej za jego życia, dobrze jest dowiedzieć się, czy ma majątek większy od długów.

Publikacja: 05.01.2022 10:43

Marek Domagalski: Uwaga na (nie)chciany spadek

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zwiększenie ochrony małoletnich przed niechcianym spadkiem, tj. aby ich rodzice dostawali przedłużenie sześciomiesięcznego terminu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku marnego czy wręcz głównie z długami, na czas postępowania przed sądem rodzinnym. Sąd rodzinny musi bowiem wyrazić zgodę na taką decyzję rodziców za dzieci.

Uzyskanie prawomocnej zgody może trwać i kilka miesięcy, a oświadczenie bez zgody sądu jest nieskuteczne, co może wpędzić dzieci (a w praktyce rodziców) w długi. Ale na razie to tylko projekt, który zapewne nie usunie wielu problemów związanych z zadłużonym spadkiem, spadek to bowiem nie tylko aktywa: nieruchomości, samochody i lokaty, ale też długi zmarłego. Co więcej, wierzyciele raczej nie odpuszczą i mogą nawet uruchomić postępowanie spadkowe i pozwać spadkobiercę o spłatę długów zmarłego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa