Arkadiusz Turczyn: Zakaz immisji

Ochrona przed częstym zjawiskiem, jakim są immisje, jest wielowymiarowa. W zależności od konkretnej sytuacji, szeroko pojętej intensywności naruszenia, od strony karnoprawnej możemy niekiedy mówić o nękaniu, naruszeniu prywatności, rozstroju zdrowia, uszczerbku na zdrowiu. Administracyjnoprawnie uwzględnić należy chociażby aspekty ochrony środowiska. W tych przypadkach osoba dotknięta określonym zachowaniem musi jednak liczyć na zrozumienie i chęć podjęcia czynności przez organy ochrony prawnej. W zakresie cywilnoprawnym – swobodniejszym w korzystaniu, choć nie zawsze tak samo skutecznym jak publicznoprawne sankcje – mamy do czynienia z wyraźnym zakazem immisji, niemniej z uwagi na trudności w konstrukcji roszczenia, zwłaszcza od strony podmiotowej, przychodzi nam też z pomocą judykatura.

Publikacja: 17.08.2022 11:12

Arkadiusz Turczyn: Zakaz immisji

Foto: Adobe Stock

 Jak zauważono, immisje niematerialne, będące skutkiem określonego korzystania z nieruchomości sąsiedniej, pośrednio oddziałują na dobra osobiste innej osoby, w tym właścicieli nieruchomości sąsiedniej, ale w takich przypadkach nie jest wykluczona ochrona dóbr osobistych przez żądanie m.in. zaniechania immisji na podstawie art. 24 k.c., więc za pomocą środków ochrony dóbr osobistych. W takiej sytuacji nie można wykluczyć, że hipotezy art. 24 k.c. i art. 144 w zw. z art. 222 § 2 k.c. będą się krzyżować. Przy rzeczywistym zbiegu roszczeń prawo wyboru przysługuje stronie dochodzącej ochrony (postanowienie SN z 22 listopada 2013 r., III CZ 55/13, z odwołaniem się w uzasadnieniu do wyroku SN z 11 października 2007 r., IV CSK 264/07; uzupełniająco zob. też postanowienie SN z 14 stycznia 2021 r., IV CZ 80/20, wyrok SN z 17 lipca 2020 r., III CSK 6/18, postanowienie SN z 13 września 2018 r., II CZ 37/18, postanowienie SN z 27 marca 2008 r., II CZ 4/08, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Jarosław Matras, sędzia SN: Ustawę może podpisać nowy prezydent
Sądy i Prokuratura
Na ratunek ratownikowi
Sądy i Prokuratura
Z partyjnymi plakietkami
Sądy i Prokuratura
Sędziowie mają prawo się bronić
Sądy i Prokuratura
Marek Domagalski: Kampanijne półprawdy raczej nie dla sądów