Aktualizacja: 19.04.2025 20:52 Publikacja: 01.02.2023 12:14
Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek
W Senacie ruszyły prace nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma doprowadzić do odblokowania pieniędzy z KPO. Opinia przedstawiona przez senackich ekspertów krytycznie odniosła się do części przyjętych przez posłów rozwiązań. Podniesiono m.in. wątpliwości konstytucyjne, co do przeniesienia spraw dyscyplinarnych ze SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Eksperci zaznaczają też, że nowela nie wypełnia wszystkich zastrzeżeń TSUE i Brukseli w kwestiach tzw. praworządności. Opinia zamówiona przez marszałka Tomasza Grodzkiego nie wnosi niczego nowego do debaty nad nowelą, powtarzając zarzuty, które były zgłaszane na wcześniejszych etapach legislacyjnych. Część poprawek, nad którymi proceduje Senat, jest zbieżna z tymi, które sformułowała w trakcie prac w izbie niższej opozycja. Zostały one odrzucone przez większość PiS. Chodziło wtedy m.in. o umocowanie spraw dyscyplinarnych w Izbie Karnej SN, siedmioletni sędziowski staż, a także ustawowy pomysł na przywracanie dyscyplinarnie zawieszonych sędziów.
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas