Rozprawy online w prawie polskim - najważniejsze informacje

Aktualny stan prawny uniemożliwia przeprowadzenie rozpraw i posiedzeń jawnych w sposób najbardziej w chwili obecnej oczekiwany.

Aktualizacja: 02.05.2020 15:54 Publikacja: 02.05.2020 00:01

Rozprawy online w prawie polskim - najważniejsze informacje

Foto: Adobe Stock

W postępowaniu cywilnym przepisy o tzw. rozprawie odmiejscowionej – art. 151 § 2 kodeksu postępowania cywilnego i rozporządzenie wykonawcze ministra sprawiedliwości do art. 235 § 2 k.p.c. – jednoznacznie stanowią o konieczności obecności w sądzie osób korzystających z urządzeń audio-wideo. Treść przepisu nie pozwala na odmienną interpretację: „W takim przypadku uczestnicy postępowania mogą brać udział w posiedzeniu sądowym, gdy przebywają w budynku innego sądu, i dokonywać tam czynności procesowych, a przebieg czynności procesowych transmituje się z sali sądowej sądu". Podobne stanowisko zajął SN w postanowieniu z 13 listopada 2019 r. III CZP 13/19, wskazując na trzy motywy takiego rozwiązania: powaga postępowania, identyfikacja osób biorących udział w czynnościach oraz bezpieczeństwo przesyłu danych. SN w tej sprawie uznał za niedopuszczalną czynność dowodową w postaci przesłuchania uczestnika postępowania za pomocą komunikatora internetowego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa