Aktualizacja: 23.02.2020 09:41 Publikacja: 23.02.2020 00:01
Paweł Juszczyszyn i Maciej Nawacki
Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński; mat. prasowe
W małym sądzie w Olsztynie na oczach całego kraju rozgrywa się dramat. Skupia on jednak problemy, które dotykają dziś całego sądownictwa. Mamy oto zderzenie dwóch twarzy Temidy. Z jednej strony zwykłego sędziego liniowego Juszczyszyna, który z determinacją walczy o poznanie list poparcia członków KRS. Z drugiej strony prezesa Nawackiego, twarz nowej Krajowej Rady Sądownictwa i ministra nominowanego przez obecną władzę.
Nie jest to bynajmniej konflikt wewnątrzsądowy, konflikt środowiskowy czy konflikt czysto ludzki. Nie jest, ponieważ spór nie dotyczy miejsca służbowego na parkingu, pokoju sędziowskiego czy rewanżu osobistego wynikającego z antypatii czy dawnych zaszłości. Spór jest daleki od materii objętej nadzorem administracyjnym, w którego obszarze prezes Nawacki mógłby sprawować nadzór. Dotyczy kwestii fundamentalnych, kwestii niezawisłości sędziowskiej, a konkretnie tego, jakie czynności w tej sprawie podejmuje sędzia Juszczyszyn.
Czy doczekaliśmy czasów, kiedy upominanie się o normalność w sądach oceniane jest jako nienormalność?
Trzeba zatrzymać w prokuraturze kadrę najlepiej wykwalifikowaną – mówi prokurator Jacek Skała, szef ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
Sędziowie-oponenci zostaną wyrzuceni, a swoi odpowiednio nagrodzeni. Przy czym najwierniejsi usadowieni na wysokich posadach, tak aby dobrze pilnowali nowego ładu.
Koncepcja „sędziów ustawowych” jest wewnętrznie niespójna i niezgodna z Konstytucją RP.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Po głośnej uchwale frankowej „nowa” część Izby Cywilnej SN, uchwalając w minionym tygodniu uproszczenie zmiany płci metrykalnej, pokazała, jak bezsensowne jest bojkotowanie nowych sędziów i utrudnianie im pracy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Zapadł pierwszy wyrok w związku z aferą hejterską. Sąd Rejonowy w Bochni skazał w środę tzw. „Małą Emi” czyli Emilię Sz. na 6 tys. zł grzywny za hejt w mediach społecznościowych wobec znanego z obrony praworządności sędziego Waldemara Żurka.
Nawet oczywisty brak winy w uchybieniu terminu na złożenie odwołania, np. apelacji, nie uzasadnia jego przywrócenia, jeżeli upłynął rok, a nie zachodzi wypadek wyjątkowy.
Czy projektodawca chce jednak otworzyć drogę, tak dla KRS jak i SN, do indywidualnej weryfikacji neosędziego w trybie pozakonkursowym? Zapytajmy, czy nie doprowadzi to do powstania kategorii „neosędziów bis”.
Rozstrzyganie sporów – przed sądem, arbitrami, polubownie – omawiano na konferencji „Warsaw Disputes Summit 2025”.
Konstytucja nie nakłada na prawodawcę obowiązku zapewnienia świadczeń emerytalnych wypłacanych pomimo kontynuowania aktywności zawodowej, ale ustawodawca może zagwarantować prawo do zabezpieczenia społecznego w szerszym zakresie.
Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje przepisy, które pozbawią na lata lub dożywotnio skazywanych kierowców możliwości pracy w zawodach, w których wymagany jest wymóg niekaralności. Sam Adam Bodnar jako RPO kwestionował konstytucyjność takich regulacji.
Wdrożenie pomysłów awaryjnego wprowadzenia na urząd nowego prezydenta RP z pominięciem SN, w szczególności Izby Kontroli Nadzwyczajnej, oznaczałoby rozpad systemu konstytucyjnego RP.
Uniewinnionemu od zarzutów dyscyplinarnych nauczycielowi wypłaca się zaległe dodatki – uznał Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas