Aktualizacja: 15.12.2019 08:56 Publikacja: 15.12.2019 00:01
Piotr Schab
Foto: tv.rp.pl
Obserwując ostatnie wydarzenia dotyczące działań podejmowanych przez rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych, miałam skojarzenia z filmem Stanisława Jędryki pod takim właśnie tytułem. Choć film opowiada zupełnie inną historię, to jedno jest wspólne: główny bohater znany jest z niełatwego charakteru oraz skłonności do wszczynania konfliktów tam, gdzie sprawy można rozwiązać inaczej. Wypisz wymaluj działania rzecznika. I o ile bohater filmu w końcu zaczyna szukać własnej drogi, o tyle nie widzę tego w działaniach rzeczników. Nadal ich postępowanie budzi w środowisku sędziów duże poruszenie, żeby nie powiedzieć: bulwersuje.
Mając świadomość, jak potężnym zagrożeniem dla bytu niepodległego państwa jest działalność szpiegowska, ustawodawca stworzył instrumenty prawne mające skutecznie jej przeciwdziałać.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Koalicja rządząca podejmuje próbę rozwiązania problemu, który sama wykreowała.
Prokuratora można przenieść na inne stanowisko służbowe tylko mocą prawomocnego orzeczenia sądu dyscyplinarnego. Ja nie będę poddawał się bezprawnej decyzji – mówi Michał Ostrowski, zastępca PG.
Członkowie Komisji Weneckiej opowiedzieli się przeciwko wyrzuceniu ze służby sędziowskiej wszystkich sędziów TK powołanych po 2018 roku.
Decyzja o redukcji wynagrodzenia sędziemu Maciejowi Nawackiemu z pewnością wykracza poza uprawnienia administracyjne prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.
Sąd Unii Europejskiej oddalił skargi Polski w sprawie kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE za brak zawieszenia przepisów o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Warszawscy gangsterzy skazani przed laty za produkcję i obrót narkotykami staną ponownie przed sądem, jednak ich przestępstwa mogą się przedawnić. Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok w tej sprawie, bo wydał go tzw. neosędzia.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Intrygujące jest to, czy sztuka może i powinna wpływać na kształt prawa i wybory dokonywane przez sądy.
Słuchając i oceniając publiczne wypowiedzi prawników, wiele osób łapie się za głowy, a powinniśmy zacząć od ustalenia, w jakiej roli oni występują.
Pani Małgorzata Manowska jest ostatnią osobą powołaną do krytyki działań mających na celu zagwarantowanie obywatelom prawa do sądu – mówi „Rz” sędzia Piotr Gąciarek, który pokieruje nową sekcją w XII Wydziale Karnym w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Zostanie utworzona z tzw. neosędziów.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas