Reklama

Konsekwencje braku opłaty sądowej po nowelizacji z sierpnia 2019

Skutki nieopłacenia wniosku o uzasadnienie po noweli sierpniowej.
Konsekwencje braku opłaty sądowej po nowelizacji z sierpnia 2019

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Z dniem 21 sierpnia 2019 r. wszedł w życie art. 25b ust. 1 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU, poz. 785 ze zm.). Przepis ten wprowadza opłatę stałą w kwocie 100 zł, pobieraną od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem, zgłoszonego w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia albo doręczenia tego orzeczenia albo zarządzenia.

Co ważne, opłatę stałą w wysokości 100 zł należy pobrać m.in. od wniosku o doręczenie uzasadnienia orzeczenia w tych wszystkich sprawach cywilnych, które przed 21 sierpnia 2019 r. – tj. przed dniem wejścia w życie art. 25b ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych – były już wszczęte, lecz jeszcze nieukończone. Innymi słowy, jeśli wyrok ogłoszono 21 sierpnia 2019 r. lub później, to po stronie powoda lub pozwanego żądającego sporządzenia i doręczenia odpisu orzeczenia z uzasadnieniem – powstaje procesowy obowiązek wniesienia opłaty stałej 100 zł. Wynika to wprost z art. 15 pkt 1) ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (DzU, poz. 1469).

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama