[b]Spółka jawna zostanie przekształcona w spółkę z o.o.
Jej wspólnikami są dwie osoby, które będą udziałowcami nowo powstającego podmiotu i członkami jego zarządu. Czy spółka może ich zatrudnić na podstawie umowy o pracę czy też umowy-zlecenia? Jakie są różnice między tymi dwoma kontraktami w zakresie opłacania składek?
Czy z samego faktu piastowania funkcji członków zarządu w spółce z o.o. należne są składki?[/b] – pyta czytelnik.
Spółka z o.o. może zatrudnić jej wspólników jako członków zarządu zarówno na umowie o pracę, jak i zleceniu. Wybór jednego z tych kontraktów określi ich sytuację ubezpieczeniową oraz zakres praw i obowiązków.
W przypadku spółki z o.o. obowiązek ubezpieczeń społecznych dla wspólnika powstaje tylko wtedy, gdy jest on jedynym wspólnikiem. Jeżeli wspólników jest dwóch, to żaden z nich nie podlega ubezpieczeniom jako prowadzący działalność gospodarczą. Inaczej jest ze wspólnikami spółki jawnej.
Oni są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach społecznych. Wynika to z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr205poz1585.asp]o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz.1585 ze zm.)[/link]. Każdy z nich płaci składki na
- te ubezpieczenia od zadeklarowanej kwoty nie niższej od 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek, i
- ubezpieczenie zdrowotne od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku.
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. ma więc konsekwencje dla dotychczasowych wspólników, bo po tym zabiegu nie będą już podlegali ubezpieczeniom społecznym osób prowadzących pozarolniczą działalność. Stracą dotychczasowy status, a zyskają nowy – udziałowców spółki z o.o.
Przed taką zmianą sami zgłaszali się do ubezpieczeń jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność i rozliczali składki każdy za siebie w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA; spółka jako odrębny płatnik rozliczała należności do ZUS tylko za zatrudnionych pracowników i zleceniobiorców. Po przekształceniu spółki każdy z nich powinien złożyć druk
- ZUS ZWUA, by wyrejestrować się z ubezpieczeń jako osoba ubezpieczona, oraz
- ZWPA, by wyrejestrować się jako płatnik składek.
Wspólnicy mogą zostać zatrudnieni przez spółkę z o.o. Wówczas – w zależności od zawartego kontraktu – będą podlegali ubezpieczeniom jako pracownicy, gdy zostanie zawarta umowa o pracę, lub zleceniobiorcy, jeśli podpiszą umowę-zlecenie.
Gdy będzie to angaż pracowniczy, zostaną obowiązkowo objęci wszystkimi ubezpieczeniami społecznymi (emerytalnym, rentowymi, chorobowym i wypadkowym) oraz zdrowotnym.
Podobnie będzie przy zleceniu, ale tylko gdy będzie ono jedynym tytułem do ubezpieczeń. Wówczas zleceniobiorca podlega również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.
Dobrowolne jest tylko ubezpieczenie chorobowe. Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia wskazanego w umowie jako data rozpoczęcia jej wykonywania do jej zakończenia. A koszty związane ze składkami są takie same przy umowie o pracę i zleceniu (gdy zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego).
W [b]wyroku z 16 grudnia 2008 r. (I UK 162/08) Sąd Najwyższy [/b]uznał, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o., który w charakterze pracownika osobiście zarządza zakładem pracy w imieniu takiego pracodawcy, może być zatrudniony na podstawie stosunku pracy i podlegać ubezpieczeniom jako pracownik.
W uzasadnieniu wskazał, że zgłoszenie ubezpieczonej, będącej jednym z dwóch wspólników spółki, jako pracownika było uzasadnione wykonywaną przez nią pracą w zakresie spraw kadrowych i finansowych.
Jeśli byli wspólnicy spółki jawnej będą w spółce z o.o. otrzymywali wynagrodzenie za sprawowanie funkcji członków zarządu i wykonywanie tych obowiązków będzie się odbywało tylko na podstawie uchwały organów spółki, to z tego tytułu nie będą podlegali żadnym ubezpieczeniom.
[ramka][b]Więcej przywilejów gwarantuje angaż pracowniczy[/b]
Pracownik realizuje zadania w określonym miejscu i czasie oraz jest podporządkowany poleceniom pracodawcy.
W zamian ma prawo do wynagrodzenia (wypłacane nie później niż do 10 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni), wynagrodzenia za czas choroby finansowanego przez pracodawcę, urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz innych świadczeń i uprawnień, które wymienia [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1995_99/DU1998Nr%2021poz%20%2094.asp]kodeks pracy[/link].
Sytuację zleceniobiorcy określają natomiast przepisy [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2016poz%20%2093.asp]kodeksu cywilnego[/link], który takich przywilejów, jakie mają osoby na etacie, nie gwarantują.
Bez względu na wybrany kontrakt dla członka zarządu przy jego zawieraniu spółkę z o.o. reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany na mocy uchwały zgromadzenia wspólników (art. 210 kodeksu spółek handlowych).[/ramka]