[b]– Pracownica na urlopie wychowawczym zachodzi w ciążę. Co się dzieje:
- jeśli w tym czasie będzie chorować – czy ktoś jej płaci,
- po porodzie w czasie urlopu wychowawczego – kto płaci zasiłek macierzyński i jak długo? Czy ze względu na płatne zwolnienia lekarskie bardziej opłaca się jej wrócić do pracy, przerywając urlop wychowawczy? [/b]– pyta czytelnik.
Pracownica, która zachoruje w czasie korzystania z urlopu wychowawczego, nie ma z tego tytułu prawa do żadnych świadczeń pieniężnych. Jest natomiast uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w trakcie tego urlopu urodzi kolejne dziecko.
Gwarantuje jej to art. 29 ust. 1 i ust. 5a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512[/link], dalej ustawa zasiłkowa).
Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego wynosi, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, od 20 tygodni, gdy urodzi jedno, 31 tygodni przy bliźniętach, aż do 37 tygodni, gdy przy jednym porodzie na świat przyjdzie pięcioro i więcej dzieci.
Należy jednak pamiętać, że wypłatę zasiłku macierzyńskiego z racji urodzenia dziecka (dzieci) w czasie urlopu wychowawczego skraca się o dwa tygodnie, jeżeli pełny przysługujący okres jego wypłaty, w zależności od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie, przypada w całości na czas udzielonego pracownicy urlopu wychowawczego (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
[ramka][b]Przykład [/b]
Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. W tym czasie urodziła jedno dziecko 1 kwietnia 2010 r. 20 tygodni zasiłku macierzyńskiego skończy się jej 18 sierpnia 2010 r. i w całości przypadają one na czas udzielonego urlopu wychowawczego.
W związku z tym okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego skraca się o dwa tygodnie, czyli do 4 sierpnia 2010 r. Jeżeli natomiast pracownica korzysta z urlopu wychowawczego od 1 września 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. i urodzi dziecko 1 kwietnia 2010 r., pełne 20 tygodni, które kończą się 18 sierpnia 2010 r., wykracza poza udzielony jej urlop wychowawczy. W tej sytuacji zasiłek macierzyński przysługuje bez skracania o dwa tygodnie, czyli do 18 sierpnia 2010 r.[/ramka]
[srodtytul]Dodatkowy urlop[/srodtytul]
Po wykorzystaniu wypłaty zasiłku macierzyńskiego z racji urodzenia dziecka podczas urlopu wychowawczego w podstawowym wymiarze pracownicy przysługuje także dodatkowy okres wypłaty tego świadczenia. Przypada on na okres bezpośrednio następujący po podstawowym. W tej sprawie pracownica powinna wystąpić z pisemnym wnioskiem do płatnika zasiłku.
Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy jest albo pracodawca, albo ZUS. Zależy to od tego, czy firma wypłaca zasiłki swoim ubezpieczonym w czasie ich zatrudnienia, czy nie (art. 61 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Pracodawca wypłaca te świadczenia, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych.
Gdy zgłasza mniej osób, płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest oddział ZUS. Zasada ta obowiązuje bez względu na to, czy pracownica urodziła dziecko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, czy podczas korzystania z urlopu wychowawczego.
Niejasne jest pytanie czytelniczki o ewentualne przerwanie urlopu wychowawczego i powrót do firmy, jeżeli korzysta ona ze zwolnienia od pracy z powodu choroby.
[srodtytul]Rezygnacja jest możliwa[/srodtytul]
Z art. 186[sup]3[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] wynika, że pracownica może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie, za zgodą pracodawcy lub po uprzednim zawiadomieniu go, najpóźniej na 30 dni przed zamierzonym podjęciem pracy.
Jeżeli po urlopie wychowawczym pracownica podejmie zatrudnienie, to gdy zachoruje, będzie miała prawo do przysługujących z tego tytułu świadczeń, czyli wynagrodzenia za czas choroby i/lub zasiłku chorobowego. Jest to dla niej korzystniejsze niż wtedy, gdy choroba powstałaby w czasie urlopu wychowawczego.
Natomiast przy zasiłku macierzyńskim okres jego wypłaty może być taki sam, gdy dziecko urodzi się w czasie zatrudnienia bądź urlopu wychowawczego lub różnić się będzie o dwa tygodnie na korzyść zasiłku w razie urodzenia potomka w czasie trwania zatrudnienia.