Największe problemy z refundacją składek na nowych zasadach mają renciści prowadzący działalność gospodarczą. Nieoficjalnie szacuje się, że blisko 30 tys. z nich korzystało dotychczas ze zwolnienia z opłacania składek emerytalno-rentowych. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w PFRON, wynika, że tylko połowa zarejestrowała się w funduszu. Wiele wniosków zawiera jednak błędy, a ich usunięcie zabiera nie tylko czas, ale także szansę na szybkie uzyskanie refundacji za styczeń.

Znacznie lepiej radzą sobie przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych. Już wcześniej rozliczali się z PFRON za pomocą elektronicznego systemu obliczania dofinansowań. PFRON przelał im już pierwsze refundacje i dofinansowania na konta. Także oni jednak narzekają na nowe, skomplikowane procedury rozliczeń.

– Renciści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą pierwsze należne składki na ubezpieczenia społeczne za styczeń powinni opłacić do 10 lutego, jeżeli działalność tę prowadzą samodzielnie. W związku z tym liczba rozliczających się od początku stycznia na nowych zasadach będzie znana na przełomie marca i kwietnia, gdy spłyną dane – mówi Mikołaj Skorupski, rzecznik ZUS.

Rencista nie dostanie refundacji swojej składki emerytalno-rentowej, jeśli nie figuruje w rejestrze PFRON. Jeśli nie zarejestrował się do końca stycznia, nie dostanie refundacji za ten miesiąc. Liczy się data stempla pocztowego na wniosku.

Nie wyklucza to jednak otrzymania pomocy w tym roku. Jeśli np. zarejestruje się w lutym, to od tego miesiąca będą wypłacane refundacje – mówi Szczepan Wroński, dyrektor Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy w PFRON.

Oczywiście renciści prowadzący działalność mają także prawo – na ogólnych zasadach – do uzyskania refundacji składek niepełnosprawnych pracowników, jeśli takich zatrudniają.

Wprowadzenie od stycznia możliwości pobierania refundacji spowodowało masowy napływ wniosków o rejestrację. Zarejestrować można się tylko w formie papierowej i tylko w jednym miejscu: centrali PFRON w Warszawie. Dokumentów nie trzeba składać osobiście, wystarczy przesłać je pocztą.

Kłopot w tym, że renciści mieli kłopoty z uzyskaniem informacji o formalnościach, których muszą dopełnić, aby dostać pieniądze. Najtrudniej było tym z mniejszych miejscowości, gdzie nie ma oddziałów PFRON. Bywało, że w swoich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji nie otrzymali. ZUS broni się, że w grudniu przesłał do swoich oddziałów instrukcję z informacjami na temat refundacji składek dla przedsiębiorczych rencistów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizował w siedzibach oddziałów regionalnych szkolenia dla rencistów prowadzących działalność gospodarczą dotyczące zmian w rozliczaniu składek od 1 stycznia tego roku. Szkolenia przeznaczone były także dla biur rachunkowych. W niektórych miastach odbyły się nawet dwukrotnie.

Łącznie wzięło w nich udział kilka tysięcy osób. Instytucją właściwą do udzielania informacji o danych potrzebnych do rejestracji oraz o tym, jak prawidłowo wypełniać dokumenty w celu uzyskania refundacji składek, jest PFRON. ZUS zamieścił informacje na ten temat w oddziałach terenowych – wyjaśnia Mikołaj Skorupski.

Pracodawcy osób niepełnosprawnych mają ogromne problemy z rozliczeniem składek na nowych zasadach. W najgorszej sytuacji są jednak renciści, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Dotychczas nigdy nie mieli oni do czynienia z rozliczeniami z PFRON. Zupełnie nie wiedzą więc, jak wypełniać wnioski i do kiedy muszą one zostać złożone. Sprawy nie ułatwia to, że w elektronicznym systemie obsługi dofinansowań, który od początku roku służy także do rozliczania refundacji, wiele rzeczy trzeba liczyć na piechotę. Co chwila pojawiają się uaktualnienia systemu zmieniające jego działanie. Szczerze współczuję tym osobom, które rozliczają się ze składek na nowych zasadach.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.rzemek@rp.pl