Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
Tak stanowi art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm., dalej ustawa). Wynika z tego, że wniosek o interpretację:
1) może złożyć podmiot posiadający status przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy,
2) musi dotyczyć przepisu (przepisów), z którego wynika obowiązek świadczenia – nie mogą być przedmiotem interpretacji przepisy dotyczące np. funkcjonowania ZUS czy też dotyczące samej procedury,
3) swoim zakresem ma obejmować indywidualną sprawę wnioskodawcy.
Zatem jeśli biuro rachunkowe nawet spełnia dwa pierwsze warunki, to nie odpowiada trzeciemu wymogowi. Dlatego nie jest uprawnione do wystąpienia z wnioskiem w sprawie przedsiębiorcy, chyba że robi to w jego imieniu na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa.
Ponieważ interpretacja może dotyczyć stanu faktycznego zaistniałego lub mogącego zaistnieć w przyszłości, niewykluczone jest takie przedstawienie abstrakcyjnego zapytania przez biuro, że spełni ono przedstawione warunki. Jednak uzyskana w takim trybie odpowiedź nie spełni swojego podstawowego celu, jakim jest ochrona przedsiębiorcy.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy nie może on być bowiem obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Oznacza to, że interpretacja jest wiążąca jedynie dla organu.
Interpretacja może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania, przy czym nie robi się tego, jeśli nastąpiły już nieodwracalne skutki prawne. Wznowienie postępowania może nastąpić, jeżeli:
- dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe,
- decyzja została wydana w wyniku przestępstwa,
- decyzja została wydana przez pracownika lub organ administracji publicznej, który podlega wyłączeniu,
- strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu,
- wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi, który wydał decyzję,
- decyzja została wydana bez uzyskania wymaganego zgodnie z prawem stanowiska innego organu,
- zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez właściwy organ lub sąd odmiennie od oceny przyjętej przy wydaniu decyzji,
- decyzja została wydana na podstawie innej decyzji lub orzeczenia sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.
Czytaj też:
Zobacz więcej w serwisie:
» Kadry i płace » ZUS » Składki ZUS » Interpretacje składkowe