Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla osoby ubezpieczonej niebędącej pracownikiem, np. prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, jest taki sam jak dla pracownika, dla którego okres ten określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeks pracy[/link].
Jeżeli zatem w jednym porodzie urodzi się jedno dziecko, to zasiłek macierzyński przysługuje przez okres 20 tygodni, bez względu na to, czy ubezpieczona jest pracownicą, czy prowadzącą pozarolniczą działalność.
W jednym i drugim wypadku istnieje także prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, którego okres w 2010 r. wynosi do dwóch tygodni. O okresie korzystania z dodatkowego zasiłku macierzyńskiego decyduje sama ubezpieczona, określając ten okres (tydzień lub dwa tygodnie) we wniosku o wypłatę zasiłku.
Do podstawy wymiaru zasiłków wlicza się także inne składniki wynagrodzenia (np. premie, dodatki, nagrody), pod warunkiem że pracownica nie zachowuje do nich prawa w okresie pobierania zasiłków.
Składniki wynagrodzenia, do których pracownica zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłków, niestanowiące podstawy ich wymiaru w czasie trwania zatrudnienia są uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłków przysługujących po ustaniu zatrudnienia.
[i]Autorka jest specjalistką w zakresie ubezpieczeń społecznych[/i]