Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego reguluje[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768] ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].

Zgodnie z jej art. 36 w związku z art. 47 podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Jednocześnie należy pamiętać o art. 43 ustawy chorobowej. Zgodnie z nim podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerw albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

Jeżeli zatem pracownica tuż przed porodem pobierała świadczenie rehabilitacyjne, obliczone od zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego poprzedzającego to świadczenie, podstawę jej zasiłku macierzyńskiego stanowi zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

[i]Krystyna Tymorek, radca prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej[/i]