Kolejna wypłata opiekuńczego może być nienależna - brakuje przepisów

Stanowisko resortu pracy, że rodzice zdrowych dzieci do lat 8 mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca nie ma oparcia w przepisach.

Aktualizacja: 06.06.2020 09:21 Publikacja: 06.06.2020 00:01

Kolejna wypłata opiekuńczego może być nienależna - brakuje przepisów

Foto: AdobeStock

- Kilkoro naszych pracowników chciało skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego od 25 maja 2020 r. Podobno przez zamieszanie w przepisach należy się on tylko rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Jak należy w związku z tym postąpić? – pyta czytelniczka.

Z rozporządzenia Rady Ministrów z 14 maja 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (DzU poz. 855) wynika, że specjalny zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do ukończenia ósmego roku życia przysługuje od 25 maja do 14 czerwca 2020 r. także wówczas, gdy rodzice podjęli decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem, mimo że placówka wróciła do pracy. Problem w tym, że art. 46 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-22 (DzU poz. 875), która weszła w życie 25 maja br., znowelizował art. 4 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 875) przyznający prawo do zasiłku. Na podstawie przepisów ustawy w nowym brzmieniu, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie w przypadku konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym lub z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek
ZUS
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Kto zyska, kto straci?
ZUS
Apel do Andrzeja Dudy. Chodzi o ważną kwestię dla setek tysięcy małych firm
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
ZUS
Skorygowanie składki zdrowotnej konieczne przy zmianie opodatkowania