Aktualizacja: 06.06.2020 09:21 Publikacja: 06.06.2020 00:01
Foto: AdobeStock
- Kilkoro naszych pracowników chciało skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego od 25 maja 2020 r. Podobno przez zamieszanie w przepisach należy się on tylko rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Jak należy w związku z tym postąpić? – pyta czytelniczka.
Z rozporządzenia Rady Ministrów z 14 maja 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (DzU poz. 855) wynika, że specjalny zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do ukończenia ósmego roku życia przysługuje od 25 maja do 14 czerwca 2020 r. także wówczas, gdy rodzice podjęli decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem, mimo że placówka wróciła do pracy. Problem w tym, że art. 46 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-22 (DzU poz. 875), która weszła w życie 25 maja br., znowelizował art. 4 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 875) przyznający prawo do zasiłku. Na podstawie przepisów ustawy w nowym brzmieniu, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie w przypadku konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym lub z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
Odszkodowanie uzupełniające z tytułu szkody poniesionej w wyniku choroby zawodowej nie stanowi podstawy wymiaru...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Część jednak na zmianach st...
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystosowała apel w sprawie ustawy, wprowadzającej nowe zasady opłacan...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Co zrobić, jeśli przedsiębiorca wysłał deklaracje do ZUS i zapłacił składki zdrowotne, a później zmienił formę o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas