Deszczówka w mieście się przyda. „To zasób, a nie ściek”

Staw na poznańskich Ratajach, który zwłaszcza w okresach suszy ulega degradacji, zostanie odpowiednio nawodniony. Dzięki deszczówce oraz pomocy dwóch spółek wodnych. Z kolei Olsztyn stawia na budowę kanalizacji deszczowej.

Publikacja: 10.07.2025 17:45

Lokalne władze coraz lepiej zagospodarowują deszczówkę

Lokalne władze coraz lepiej zagospodarowują deszczówkę

Foto: Adobe Stock

- Jej stworzenie przy ulicach Bałtyckiej i Kawki to część większego projektu, który obejmuje dziewięć kluczowych inwestycji – od budowy i modernizacji sieci deszczowej po powstawanie nowych zbiorników retencyjnych. Największą z nich będzie budowa zbiornika w Parku Kusocińskiego, który połączy funkcję techniczną z rekreacyjną - podał Urząd Miasta Olsztyna.

Ulokowany w pobliżu Wartostrady i obiektów POSiR na poznańskich Ratajach staw wysycha, bo opady deszczu są coraz rzadsze, a w zamian częściej pojawiają się krótkotrwałe nawałnice i długie okresy suszy. Obniża się też poziom wód gruntowych. Tegoroczna sucha zima sprawiła, że proces ten zaczął być widoczny gołym okiem.

Deszczówka ratunkiem dla stawu w parku Nad Wartą

Spółki Aquanet Retencja i Aquanet postanowiły działać. Pierwsza z nich opracowała sposób na poprawę stanu zbiornika. - Przeanalizowaliśmy sytuację i okazało się, że możemy zapewnić lepsze nawodnienie zbiornika, wykorzystując do tego wody opadowe. W pobliżu stawu biegnie kanał deszczowy. Poprowadzimy go tak, żeby deszczówka po wstępnym oczyszczeniu była kierowana do stawu, a nadmiar będzie spływał kanałem do Warty - mówi Hanna Madajczyk, prezes Aquanet Retencja.

Czytaj więcej

Więcej drzew w centrach miast. Przybywa ich stale, choć powoli

Inwestycja została wstępnie uzgodniona z Zarządem Zieleni Miejskiej i będzie finansowana z budżetu Aquanetu. - Staw jest ważny i dla mieszkańców, i dla utrzymania bioróżnorodności - przy wodzie rozwija się fauna i flora. Każdy, nawet niewielki zbiornik wodny jest cenny. Pamiętajmy też, że dziś traktujemy deszczówkę jako zasób, a nie jako ściek. Takie działania jak to realizowane na Ratajach są tego świetnym przykładem - dodaje Maciej Wudarski, dyrektor ds. rozwoju Aquanet Retencja.

Reklama
Reklama

Przebudowa i uzbrojenie kanału w system filtrów będzie kosztowało ok. 500 tys. zł. Prace projektowe ruszą w 2026 roku, a inwestycja ma być gotowa do końca 2030 roku.

Stawy z wodą deszczową w ogrodzie sensorycznym

Także Olsztyn chce zagospodarowywać deszczówkę. W środę ruszyła budowa kanalizacji deszczowej w ul. Bałtyckiej przy Kawki. Jak podaje Urząd Miasta Olsztyna, to część szeroko zakrojonego projektu, który zakłada stworzenie nowoczesnej, zielono-błękitnej infrastruktury w całym mieście.

Budowa nowej kanalizacji została podzielona na dwa etapy. Pierwszy potrwa do 28 września, drugi od 29 września do 16 listopada, kiedy to prace nabiorą tempa i skoncentrują się na głównych robotach budowlanych. Inwestycja ma kosztować ponad 2 mln zł.

- Budowa tej kanalizacji, w tej części miasta to nie tylko odpowiedź na rosnącą częstotliwość intensywnych opadów i związane z nimi podtopienia, ale także krok w stronę większego komfortu życia w Olsztynie - zapewniają urzędnicy.

Czytaj więcej

Proste rozwiązania mogą pomóc samorządom w walce z suszą hydrologiczną

To część większego projektu w Olsztynie, który obejmuje dziewięć kluczowych inwestycji – od budowy i modernizacji sieci deszczowej po powstawanie nowych zbiorników retencyjnych. Największy z nich powstanie w Parku Kusocińskiego. Będzie łączyć funkcję techniczną z rekreacyjną. To miejsce zmieni się w pełnoprawną, zieloną przestrzeń miejską z alejkami, wodnym potokiem, strefą piknikową, scenami i fontanną.

Reklama
Reklama

Urzędnicy z Olsztyna zapowiadają, że podobne zmiany także w Parku Zacisze. Tam zbiornik retencyjny zostanie zintegrowany z ogrodem sensorycznym, ścieżkami, placem zabaw i miejscem do grillowania. Wokół pojawią się nowe nasadzenia, łąki kwietne i rośliny wspierające bioróżnorodność. - Nowoczesna retencja może służyć nie tylko ochronie przeciwpowodziowej, ale też tworzeniu przyjaznego środowiska miejskiego - chwalą się urzędnicy z Olsztyna.

Z regionów
Olsztyn na razie nie będzie większy. Ale władze miasta się nie poddają
Z regionów
Finanse i transformacja energetyczna wśród najważniejszych wyzwań dla samorządów
Z regionów
Miasta stawiają na odnawialne źródła energii. I wspierają w tym mieszkańców
Z regionów
Proste rozwiązania mogą pomóc samorządom w walce z suszą hydrologiczną
Z regionów
Dolny Śląsk mocno obecny na EXPO w Japonii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama