Reklama
Rozwiń

Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?

Do podjęcia uchwały wprowadzającej odstępstwo od zakazu spożywania alkoholu w określonym miejscu publicznym konieczne jest zaistnienie dwóch przesłanek: nie będą zakłócane bezpieczeństwo i porządek publiczny, a uchwała nie będzie miała negatywnego wpływu na kształtowanie polityki społecznej.

Publikacja: 09.07.2025 05:20

Bulwary Wiślane w Warszawie

Bulwary Wiślane w Warszawie

Foto: AdobeStock

Rozważania na temat wszelkiego rodzaju zakazów wymagają zawsze uwzględnienia ich praktycznego znaczenia, możliwości efektywnej realizacji (w tym środków ich realizacji) i potencjalnych niepożądanych efektów ubocznych (np. niekontrolowany czarny rynek), które mogą być wynikiem regulacji nadmiernej, a także pozbawienia praw podmiotów objętych zakazami czy innymi ograniczeniami (w tym np. trudnością uzyskania określonego zezwolenia).

Owe rozważania powinny bazować na nauce, wiedzy, doświadczeniu, co jest weryfikowalne, a nie na jakichś przekonaniach, i to wyrażanych przez część uczestników życia społecznego i niepoddających się racjonalnemu sprawdzeniu. Problem zakazów i nakazów często sprowadza się zasadniczo do próby narzucenia innym uczestnikom życia społecznego określonych przekonań, a w przypadku gdy mamy do czynienia z w miarę powszechną akceptacją celów – jak w przypadku przeciwdziałania alkoholizmowi – problem koncentruje się na różnicy zdań co do doboru efektywnych środków mających akceptowalny cel osiągnąć.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Polska rodzina może płacić mniej za prąd