Przedstawiciele NFOŚiGW omówią kwestie związane z adaptacją do zmian klimatu, zasobami wodnymi, gospodarką odpadami, elektromobilnością, leasingiem i transformacją oraz Funduszami Europejskimi dla Polski. Poruszone tematy są ściśle związane ze strategią działania NFOŚiGW na lata 2025–2028.
Prezes zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak zabierze głos w dyskusjach na temat adaptacji do zmian klimatu oraz zasobów wodnych. Ekstremalne zjawiska, które są skutkami narastających zmian klimatu, wpływają na gospodarkę, funkcjonowanie państwa, bezpieczeństwo i warunki życia w Polsce. Jednocześnie występujące susze i powodzie to nowe rodzaje zagrożeń. Konieczne są zmiany w infrastrukturze, w tym rozwój retencji i budowanie przeciwpowodziowej odporności.
Dostępność środków w programach unijnych oraz efektywne finansowanie z wykorzystaniem leasingu projektów w dziedzinie transformacji sektora energii to tematy poruszone podczas kongresu przez Małgorzatę Szafoni, zastępcę prezesa zarządu NFOŚiGW. Z funduszy unijnych mogą być finansowane inwestycje zarówno infrastrukturalne, innowacje, cyfryzacja, transformacja energetyczna i ochrona środowiska.
Podczas panelu dyskusyjnego o elektromobilności Paweł Augustyn, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, omówi bariery i możliwości przyspieszenia rozwoju infrastruktury stacji ładowania w Polsce oraz redukcji śladu węglowego w transporcie.
Odpady, zasoby, surowce w obiegu zamkniętym to kolejny ważny temat poruszony podczas EKG. Paweł Augustyn przybliży między innymi temat technologii wspierających gospodarkę odpadami na poziomie lokalnym, w tym zagospodarowanie bioodpadów do produkcji biometanu.
Zielona transformacja budownictwa oznacza dekarbonizację sektora i wdrożenie zrównoważonych praktyk budowlanych. Wyzwania związane z tym obszarem będą tematem dyskusji z udziałem Łucji Sromeckiej, zastępcy dyrektora departamentu efektywności energetycznej NFOŚiGW.
Witold Retke, zastępca dyrektora departamentu czystego powietrza, weźmie udział w sesji „Miasto, klimat, powietrze”, podczas której omówi inicjatywy samorządów miejskich, mające na celu ograniczenie niskiej emisji.
Europejski Kongres Gospodarczy to forum wymiany wiedzy, doświadczeń i miejsce do prowadzenia szerokich dyskusji w tematach efektywnych rozwiązań wspierających zieloną transformację.
Partner relacji: Narodowy fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej