Jak zadbać o to, by pracownik nie wspierał konkurencji?

Podpisanie umowy o zakazie konkurencji zwiększa bezpieczeństwo pracodawcy i stwarza mocniejsze podstawy do wyciągania konsekwencji w przypadku naruszeń.

Publikacja: 24.04.2025 05:20

Kiedy zawrzeć umowę o zakazie konkurencji

Kiedy zawrzeć umowę o zakazie konkurencji

Foto: Adobe Stock

Celem umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy jest zabezpieczenie interesów pracodawcy przed konkurencyjną – i tym samym mogącą narazić pracodawcę na szkodę – działalnością pracownika. Tego rodzaju umowy są zazwyczaj zawierane z kluczowymi pracownikami o szerokich kompetencjach i wysokim poziomem wiedzy o firmie, stosowanych przez nią technologiach i know-how. Podpisuje się je także z osobami mających dostęp do informacji poufnych. Tacy pracownicy, z uwagi na swoją unikalną wiedzę, mogą stać się łakomym kąskiem dla konkurencji. Co istotne, w związku z dodaniem w 2023 roku do kodeksu pracy nowego przepisu – art. 261, w obecnym stanie prawnym umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy jest jedynym wprost przewidzianym prawem rozwiązaniem, które pozwala pracodawcy skutecznie ograniczyć pracownikowi swobodę jednoczesnego podejmowania dodatkowego zatrudnienia.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Jawność doprowadzi do podwyżek pensji kobiet
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Kadry i Płace
Jak uniknąć błędu, tworząc regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?